Baniewice - na granicy ziemi bańskiej
Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie |
Duża wieś oddalona o 4 km na południowy zachód od Bań. Podobnie jak cała Ziemia Bańska należała niegdyś do zakonu templariuszy, później przejęta przez joannitów. Miejscowość o typowo rolniczym charakterze z zabudowaniami skupionymi wokół głównej drogi. Niemiecka nazwa wsi (Marienthal) była wielokrotnie zmieniana i podkreślała związek zakonu z ich patronką Marią. Nazwa Baniewice nawiązuje do wzgórza Banzniz wymienionego w dokumenatch z roku 1235, określającego granicę Ziemi Bańskiej. Wieś rozwijała się dynamicznie mimo zniszczeń powstałych w czasie wojny trzydziestoletniej, a także podczas wielokrotnych pożarów.
W XIII wieku, w południowej części wsi wzniesiono orientowaną, salową świątynię o prostokątnym rzucie, pozbawioną wieży i wydzielonego prezbiterium. Wybudowana z granitowych kwadr jest obecnie otynkowana co uniemożliwia ocenę stopnia obróbki i faktury kamienia. Jedynym dowodem wskazującym na średniowieczne pochodzenie budowli jest odsłonięty z pod tynku portal zachodni, który wykonano z kostki i klińców granitowych, a następnie zamknięto ostrołukiem. W swojej dalszej XVII wiecznej historii świątynia była częściowo rozbudowywana, a w 1851 roku poddana gruntownej przebudowie otrzymała wieżę i wspomniane tynki na zewnętrznych elewacjach.


Dwukondygnacyjna wieża wzniesiona nad zachodnią nawą miała szkieletową konstrukcję o przekroju kwadratu. Pierwsza kondygnacja prawdopodobnie zawierała w sobie dzwon, druga natomiast kryła mechanizm zegarowy z czterema tarczami. Zwieńczeniem wieży był ostro zakończony hełmowy dach z latarnią. Podczas II wojny światowej kościół został częściowo zniszczony. Odbudowany dopiero w 1977 roku do dziś pozostaje pozbawiony wieży.
Mury kościoła zwieńcza dwuspadowy dach pokryty falistą blachą co w połączeniu z tynkami psuje zabytkowy charakter budowli zacierając jej XIII wieczne korzenie.


Nieopodal kościoła w kierunku północnym znajdował się cmentarz ewangelicki założony w XIX wieku. Został zniszczony po drugiej wojnie światowej. Obecnie o jego istnieniu świadczą szpalery lipy nasadzonej w kształt litery T.