Powiększ mapę


Pińczów

Kamil Królikowski

Pińczów to miasto leżące na Ponidziu, nad rzeką Nidą, w województwie świetokrzyskim. Miasto zachwyca niezwykłymi krajobrazami obejmującymi tereny Doliny Nidy i zbocza wzgórz wchodzących w skład Garbu Pińczowskiego.


Miasto oferuje wiele niezwykłych atrakcji turystycznych. Najbardziej charakterystyczną jest Ciuchcia Ekspres Ponidzie – wąskotorowa kolejka czynna w sezonie letnim na trasie Pińczów – Jędrzejów. Popularnością cieszy się także Aeroklub Regionalny w Pińczowie – ośrodek, który zaoferowania ma szkolenia na paralotniach, motolotniach oraz loty rekreacyjne. W Pińczowie funkcjonuje również ciekawe Muzeum Regionalne, które siedzibę ma w popaulińskim, barokowym klasztorze z połowy XV wieku. Oprócz tego, niebywałą atrakcją są spływy kajakowe po Nidzie, jednodniowe lub wielodniowe, z ogniskami i biesiadami. Przez miejscowość ciągnie się także niebieski szlak turystyczny prowadzący do Wiślicy.

 

Nie brakuje też w Pińczowie ciekawych zabytków. Jednym z nich jest Dom Ariański na Mirowie – budowla z przełomu XVI i XVII wieku, zwana też Drukarnią Ariańską. Na uwagę zasługuje także baszta – pawilon ogrodowy z XVI wieku będący pozostałością po ogrodzie włoskim. Warto zobaczyć Synagogę Starą – zabytkową bożnicę wybudowaną w latach 1594-1609 i jedną z najstarszych synagog zachowanych w Polsce. Nie możemy również pominąć obiektów takich jak cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, pozostałości zamku czy Pałac Wielkopolskich z 1789 roku.


Rozwój Pińczowa rozpoczął się od kamieniołomu, który istniał tutaj w XII w. W I połowie XIV wieku wzniesiono gotycki zamek, u stóp którego rozwinęła się osada. Nosiła ona początkowo nazwę Pędziców. Współczesna nazwa jest używana od XVI wieku. 21 września 1428 król Władysław Jagiełło na zamku w Lublinie nadał Pińczowowi prawa miejskie. Miejscowa ludność zajmowała się głównie rolnictwem, sadownictwem, uprawą winnej latorośli oraz hodowlą bydła. Wkrótce po lokacji osadzeni zostali w Pińczowie zakonnicy paulińscy, a ufundowany dla nich klasztor otrzymał od Oleśnickich w 1449 roku bogate uposażenie i dochody.

...
Iński Park Krajobrazowy

Iński Park Krajobrazowy (IPK) utworzony został 4 listopada 1981 roku. Położony jest w środkowej części województwa zachodniopomorskiego. Administracyjnie leży na terenie gmin Węgorzyno, Ińsko, Chociwel, Dobrzany, a otulina sięga również do gmin Suchań i Dobra Nowogardzka

Czelin - pierwszy słup graniczny nad Odrą
Czelin, który znajduje się w powiecie gryfińskim, jest miejscowością gdzie po raz pierwszy wbito słup graniczny nad Odrą, oznaczając tym samym nową granicę polsko-niemiecką po 1945 roku.
logo mPolska

logo mPolska