Nowy Targ
Nowy Targ to miasto położone w województwie małopolskim, na wprost Tatr, skąd przy dobrej widoczności widać je doskonale. Miejscowość nazywana potocznie przez górali Miastem jest historyczną stolicą Podhala.
Nowy Targ od wieków słynie przede wszystkim z handlu i rzemiosła. Najpopularniejszy jest tutaj wyrób butów i kożuchów. Coraz bardziej rozpowszechniają się także jarmarki czwartkowe, które, jak na ironię, odbywają się również w soboty i niedziele. Dawna targowica podhalańskich górali stała się wielkim placem handlowym także dla turystów zza granicy.
Miasto ma do zaoferowania szereg atrakcji. Na Rynku, w Ratuszu znajduje się Muzeum Podhalańskie, gdzie możemy poznać historię regionu i lokalną sztukę. Znajdziemy tu także wiele tras rowerowych, które prowadzą do najciekawszych miejsc w mieście. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą natomiast udać się na spływ kajakowy Dunajcem lub wędrówkę po różnych szlakach Gorczańskiego Parku Narodowego. Amatorzy sportów zimowych z pewnością udadzą się na wyciągi narciarskie – Zadział i Długą Polanę.
W Nowym Targu nie brakuje też wspaniałych zabytków. Jednym z nich jest położony nad Czarnym Dunajcem kościół św. Katarzyny, który otaczają piękne ogrody. Początki budowli sięgają XIV wieku. Pierwotnie stała tu drewniana konstrukcja, niedługo potem z inicjatywy Kazimierza Wielkiego powstał nowy kościół z murowanym prezbiterium. Na uwagę zasługuje także największy kościół w Nowym Targu i na całym Podhalu kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa nazywany „nowym”, który powstał w połowie XX wieku. Wewnątrz kościoła zobaczyć możemy majestatyczny ołtarz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę.
Osada założona przez cystersów z Ludźmierza. Prawa miejskie zostały nadane w 1327 roku. W I rozbiorze Polski został zajęty przez Austriaków. Od początków XX w. rozwijał się jako ośrodek turystyczny.
![]() |
Barlinek. Piękny "Mały Berlin"
Barlinek to niezwykle przytulne miasto, które z łatwością oczaruje każdego. Swój niepowtarzalny klimat zawdzięcza przede wszystkim malowniczemu położeniu pośród lasów, jezior i wzgórz. |
![]() |
Lębork. Zamek krzyżacki
Lębork jest silnie związany z działalnością Krzyżaków. Głównie dzięki potędze militarnej i odpowiednim funduszom, zakon rządził miastem od 1310 do 1454 roku. |