Pilica
Pilica to miasto położone w środkowej części Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej, inaczej Jury, u źródeł rzeki o tej samej nazwie, w województwie śląskim.
Turystów do miasta przyciąga przepiękna okolica. W pobliżu znajdują się słynne jurajskie ostańce cieszące się popularnością wśród miłośników wspinaczki. Uroku Pilicy dodaje także Zalew Pilicki z niezwykle czystą wodą. Niespotykanym walorem turystycznym jest również Góra Św. Piotra, skąd możemy podziwiać piękną panoramę miasta lub udać się w ruiny dawnego kościółka. Sympatycy ekstremalnej jazdy na rowerze naprzeciw zalewu znajdą 3 trasy nowoczesnego toru MTB. Amatorzy sportów zimowych nie będą też zawiedzeni, bowiem w pobliskim Smoleniu i Cisowej działają wyciągi narciarskie.
Pilica może się pochwalić wspaniałymi zabytkami. Na uwagę zasługuje Kościół Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty – świątynia z XIV wieku z niezwykle ciekawym wnętrzem z ciekawymi kaplicami. Warto także zobaczyć sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin, znane niegdyś pod nazwą kościoła Najświętszego Imienia Jezusa. Nie można przejść obojętnie obok pilickego pałacu z XVII wieku. Struktura, niegdyś piękna, budziła podziw, obecnie jednak pozostały po niej ruiny. Najważniejszym placem w mieście jest Rynek, na którym do dziś zachował się średniowieczny układ przestrzenny.
Pierwotna osada nosiła nazwę Pilcza i znajdowała się na wzgórzu, 1 km od obecnego miasta. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1227 roku. Prawa miejskie nadali jej fundatorzy miasta, ród Troporczyków, którzy przyjęli później nazwisko Pileccy. W XIX w. nastąpił rozwój gospodarczy Pilicy, a w latach 1809-30 była ona nawet siedzibą powiatu. W 2 połowie XIX w. przemysł podupadł; w 1878 Pilica straciła prawa miejskie. Odzyskała je dopiero w 1994 r.
Warto zobaczyć:
- Kościół św, Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty
- Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin
- Pilicki pałac
- Rynek
![]() |
Stary Przylep
XII-wieczna wieś, która pierwotnie należała do cystersów z Kołbacza. Podczas wojny trzydziestoletniej została niemalże całkowicie zniszczona przez wojska szwedzkie. |
![]() |
Czerników - szlachecka posiadłość
Pierwsza wzmianka na temat tej miejscowości pochodzi z 1337 roku. Zachował się tutaj granitowy kościół z XIII wieku i pałac właścicieli majątku. |