Powiększ mapę


Rybnik. Najbardziej zielone miasto Polski

Kamil Królikowski

Rybnik to miasto położone nad Zalewem Rybnickim w województwie śląskim, nad rzeką Nacyną i Rudą. Niedaleko od Rybnika znajdują się Żory, Wodzisław Śląski i Gliwice.

 

Rybnik uważany jest za najbardziej zielone miasto w Polsce i rzeczywiście na to miano zasłużył. Miejscowość zdobyła I miejsce w konkursie „Zielone miasto 2000”. Nie tylko tym Rybnik może się poszczycić. Znajduje się tu jedna z najdłuższych sieci ścieżek rowerowych w Polsce, licząca ponad 100km. Jest to więc wspaniałe miejsce dla rowerzystów. Jest także wiele innych ciekawych atrakcji. Jedną z najciekawszych z nich jest Zalew Rybnicki, świetne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz sportów wodnych. Na uwagę zasługuje również Rybnicki Park Atrakcji – park rozrywki dla całych rodzin, Znajduje się tam Dino Parku i Kraina Bajek. Amatorzy tenisa ziemnego nie będą też zawiedzeni, bowiem niedaleko wyżej wspomnianego parku rozrywki znajdują się korty tenisowe.

 

Godne uwagi są również rybnickie zabytki. Warto m.in. zwrócić uwagę na Bazylikę Mniejszą – majestatyczną świątynię neogotycką z dwoma wysokimi wieżami, najwyższą w całym Górnym Śląsku. Nie można zapomnieć o Zamku w Rybniku w stylu późnobarokowym i klasycystycznym. Obecnie budynek jest siedzibą Sądu Rejonowego. Wizytówką miasta jest Rynek. Na kolorowym placu znajduje się fontanna i figura św. Jana Nepomucena, a nad nim widnieje klasycystyczny Ratusz z wieżą zegarową. Obecnie wewnątrz Ratusza znajduje się Muzeum. Warto zobaczyć także kościół Matki Bolesnej, budynek z przełomu XVIII i XIX wieku z m.in. późnogotyckimi płaskorzeźbami.

 

Nazwa miejscowości pochodzi od istniejących tu stawów rybnych. Rybnik początkowo należał do księstwa raciborskiego, a później był stolicą księstwa rybnickiego. Od 1327 roku stał się lennem czeskim. Znany był przede wszystkim z hodowli ryb, rozwijały się również handel i rzemiosło. W XV wieku miasto zostało zniszczone przez husytów. Od 1526 roku Rybnik z okolicą tworzył wydzielone terytorium zwane Rybnickim Państwem Stanowym i razem z całym Śląskiem był zależny od Habsburgów austriackich. Od 1740 roku Rybnik znajdował się w granicach Prus. Po I wojnie światowej Rybnik był jednym z głównych ośrodków konspiracyjnych przygotowań do kolejnych zrywów powstańczych. Oficjalnie powrócił do Polski w lipcu 1922 roku. Po II wojnie światowej miasto zostało wyzwolone 26 marca 1945 roku.

 

Ciekawe miejsca:

  • Zalew Rybnicki
  • Rybnicki Park Atrakcji
  • Bazylika Mniejsza
  • Zamek w Rybniku
  • Rynek
  • Ratusz
  • Kościół Matki Bolesnej
...
Skalisty Jar Libberta

Malownicza Dolina Płoni, która rozciąga się w okolicy, obfituje w liczne wzniesienia, wodne oczka, wąwozy i jary. W tych pięknych okolicznościach przyrody, zaledwie kilometr na wschód od Równa rozciąga się słynny rezerwat – Skalisty Jar Libberta. Miejsce niezwykłe i magiczne, wyjątkowe na skalę kraju.

Łazy - pomiędzy trzema wodami

Miejscowość jest aż z trzech stron otoczona wodą – oprócz Bałtyku na północy i Jeziora Jamno na zachodzie, po wschodniej stronie znajduje się kolejny zbiornik przybrzeżny – Jezioro Bukowo.

logo mPolska

logo mPolska