Opole
Opole to jedno z najstarszych miast Śląska. Jest największym miastem i stolicą województwa opolskiego, położonym na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą. Wielu osobom Opole kojarzy się przede wszystkim z najsłynniejszym polskim festiwalem, ale nie tylko warto tu przyjechać ze względu na to ważne wydarzenie kulturalne. Miasto ma wiele innych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Opole urzeka nas wspaniałą architekturą oraz niezwykłym klimatem. Wzbudzają podziw zabytkowe budynki, a także urokliwe miejsca. Trzeba zaznaczyć, że w całym mieście znajdują się obiekty pochodzące nawet z epoki średniowiecza.
Punktem obowiązkowym na mapie wycieczek po mieście jest wspaniała, gotycka Wieża Piastowska – to dawna wieża zamkowa, a zarazem jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Niegdyś pełniła funkcję strażnicy na Pasiece. W chwili obecnej jest w trakcie remontu, ale już od 1 maja 2014 – jak twierdzi prezydent miasta – ma być otwarta dla wszystkich turystów.
Na uwagę zasługuje również amfiteatr, gdzie każdego roku w czerwcu ma miejsce jedna z najsłynniejszych polskich imprez – Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, gdzie występują największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wydarzenie organizowane jest od 1964 roku, kiedy miało jeszcze charakter spontaniczny. Od tamtego czasu zyskało ogromną popularność. Transmisje z tego widowiska muzycznego możemy oglądać na żywo w TVP.
Warto też zwrócić uwagę na Ratusz na Rynku, wokół którego stoją prześliczne kamieniczki. Nie możemy zapomnieć też o cudownej Wyspie Bolko – to zielony zakątek miasta. Znajdują się tu liczne ścieżki rowerowe i piesze ścieżki zdrowia oraz otoczone zielenią kanały i stawy. Na wyspie znajduje się również ogród zoologiczny. Istotny jest fakt, że brak tu ogrodzeń i płotów, a zwierzęta swobodnie poruszają się po swoich wybiegach wśród przepięknej roślinności. Po wejściu do ogrodu witają nas gromady małp skrytych między drzewami. Popularnością cieszą się również wybieg dla goryli oraz pływalnia dla uchatek.
Założenie grodu w miejscu dzisiejszego Opola datuje się na początek IX wieku. Do Polski wraz z całym Śląskiem Opole zostało przyłączone w roku 990 z inicjatywy Mieszka I. Prawa miejskie uzyskało przed rokiem 1217 za sprawą księcia Kazimierza I Opolskiego. Później miasto przechodziło z rąk jednych władców do kolejnych – Habsburgów, Szwedów, dynastii Wazów i znów Habsburgów. Miasto zostało podbite przez wojska pruskie, następnie zdobywane kolejno przez Austriaków i Rosjan. W 1818 roku Opole zostało stolicą okręgu opolskiego. Podczas II wojny światowej znajdowały się tu obozy pracy oraz obozy jeńców wojennych. W 1945 roku Opole zostało wyzwolone przezn wojska radzieckie, a od roku 1950 jest stolicą województwa opolskiego.
Warto także zobaczyć:
- Wieża Piastowska
- Amfiteatr
- Wyspa Bolko
- Ogród Zoologiczny
- Ratusz na Rynku