Powiększ mapę


Zator

Kamil Królikowski

Zator to miasto położone nad rzeką Skawą, w województwie małopolskim. Miejscowość przez cały rok jest chętnie odwiedzania przez turystów, m.in. ze względu na Zatorland – kompleks pięciu parków rozrywki: DinoZatorlandu, Parku Mitologii, Parku Owadów, Parku Bajek i Wodnych Stworzeń czy Parku Świętego Mikołaja. Od 2014 roku działa tu także pierwsze w Polsce i Europie kino 360 3D. Miasto znane jest także z historycznej hodowli ryb, głównie karpia królewskiego. Co roku odbywają się tu również Zatorskie Dni Karpia. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą z kolei skorzystać z tras rowerowych w malowniczej Dolinie Karpia.

 

W Zatorze znajdziemy też inne ciekawe miejsca. Na uwagę zasługuje Zamek w Zatorze – budowlę z XV wieku, którą przekształcono z warowni w rezydencję magnacką. Obok zamku stoi ciekawa zabytkowa świątynia – gotycki kościół Św. Wojciecha z XIV wieku. Nie można także przejść obojętnie obok pozostałości fortyfikacji miejskich.

 

Pierwsze wzmianki o Zatorze pochodzą z 1228 roku. W 1281 roku Zator wszedł w skład nowo powstałego księstwa cieszyńskiego. 10 listopada 1292 miejscowość otrzymała prawa miejskie. W 1445 roku z podziału księstwa oświęcimskiego powstało Księstwo Zatorskie, a miasto Zator awansowało do miana jego stolicy. Okres wojen i grabieże doprowadziły do upadku gospodarczego miasta i zubożenia ludności. Uruchomienie linii kolejowej Skawina - Oświęcim przyczyniło się do ożywienia życia gospodarczego Zatoru.

 

Warto zobaczyć:

  • Zatorland
  • zamek w Zatorze
  • gotycki kościół Św. Wojciecha
  • pozostałości fortyfikacji miejskich
...
Krzemlin. Szlachecki dwór

Dwór w Krzemlinie został wzniesiony w kon. XVIII w. przez rodzinę von Bellingów. Datowanie potwierdza zarówno forma architektoniczna jak i kolebkowe i krzyżowe sklepienia w piwnicy.

Szczecin. Fontanna z orłem

Ta fontanna to coś więcej niż tylko miejski „mebel” upiększający okolicę. To także symbol powstającej, szczecińskiej sieci wodociągowej.

logo mPolska

logo mPolska