Powiększ mapę


Limanowa

Kamil Królikowski

Limanowa to miasto położone na Beskidzie Wyspowym, w kotlinie u podnóża Łysej Góry, w województwie małopolskim.


Miejscowość jest atrakcyjna turystycznie ze względu na teren o urozmaiconej rzeźbie, dlatego też wielu turystów wybiera właśnie Limanową jako miejsce wypoczynku i pieszych wędrówek w otoczeniu wspaniałego krajobrazu. Największą atrakcją dla odwiedzających jest właśnie przepiękna okolica z kilometrami szlaków i tras rowerowych. Warto wspomnieć też o ciekawym miejscu spacerowym, którym jest Miejska Góra w Limanowej. Na jej szczycie znajduje się ogromny krzyż upamiętniający przejście w XXI wiek. Amatorzy sportów zimowych również nie będą zawiedzeni, bowiem dla nich przygotowany został wyciąg orczykowy na Łysej Górze.


W Limanowej nie brakuje także interesujących miejsc do zwiedzania. Znajdziemy tu zabytkowe budynki browaru limanowskiego oraz Dworek Marsów, w którym obecnie znajduje się Muzeum Ziemi Limanowskiej. Popularnością w mieście cieszą się również zabytkowe kościoły będące bogatą skarbnicą o regionie. Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się w centrum Limanowej Bazylika – Saktuarium Matki Boskiej Bolesnej, która stanowi pomnik 200 lecia Konstytucji 3-go Maja. W okazałym wnętrzu budowli zobaczyć możemy niezwykłą gotycką figurę Pietę z XIV wieku, zwaną Matką Boską Limanowską.


Pierwsza wzmianka o regionie pojawiła się w 1254 roku, natomiast wzmianki o samej Limanowej pochodzą z końca XV wieku. Była tam mowa o drużynie wojów braci Słupskich. Prawa miejskie miejscowości nadał król Zygmunt August na prawie magdeburskim w drugiej połowie XVI wieku. Limanowa miała przywilej do organizowania jarmarków nawet 12 razy do roku. Rozwijało się rzemiosło spożywcze, odzieżowe oraz metalurgiczne.

 

W styczniu 1945 roku toczyły się w tym rejonie ciężkie walki z użyciem artylerii i czołgów, pomiędzy cofającymi się oddziałami niemieckimi a nacierającym od północy jednostkami radzieckimi. W wyniku walk ziemie powiatu limanowskiego wyszły spod okupacji hitlerowskiej.

...
Gdańsk. Dwór Artusa

Dwór Artusa to gmach znajdujący się w sercu Gdańska, przy Długim Targu. W przeszłości było to miejsce spotkań kupców i giełda. Tutaj kwitło życie towarzyskie. Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Ruda Śląska. Serce przemysłu

Ruda Śląska to miasto położone w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, w województwie śląskim. Powstało w wyniku połączenia miejscowości Ruda i Nowy Bytom.

logo mPolska

logo mPolska