Mielno i Jezioro Jamno
Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie |
Mielno – jedno z najsłynniejszych letnisk polskiego wybrzeża. Pięknie położona miejscowość jest urlopową metą dla mieszkańców okolicznych miast.
Po raz pierwszy w historii, Mielno pojawiło się za czasów średniowiecza (1226 rok). Było wówcza rybacką osadą i morskim portem Koszalina. Turystycznie Mielno zaczęło istnieć w XIX wieku. Swojego czasu kursował tu dyliżans, który dowoził turystów z głębi lądu. Później miejsce tego połączenia zajęła Koszalińska Kolej Plażowa (1913-1938).
Dzisiaj Mielno jest miejscowością żyjącą głównie w sezonie letnim, chętnie odwiedzaną przez tysiące urlopowiczów. To prawdziwe imprezowe centrum Bałtyku. Jeżeli szukacie typowo wakacyjnego klimatu – dyskoteki, happeningi, zabawy i setki ludzi – to dobrze trafiliście. Znajdziecie tu rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną oraz wiele rozrywek. Jedną z ogólnodostępnych atrakcji jest miejscowa promenada (powstała już w 1912 roku).
Za czasów PRL, Mielno było Państwowym Gospodarstwem Rybackim. Przy ul. Kościelnej znajduje się folwark (XIX/XX wiek) z szachulcowymi budynkami i przyległym parkiem. W centrum miejscowości – pomnik jelenia.
Miejscowość w dużej części jest położona na mierzei biegnącej pomiędzy Bałtykiem a Jeziorem Jamno. Jezioro jest świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Przy jego brzegu można znaleźć żeglarskie przystanie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. W sezonie kursuje tu także statek wycieczkowy. Rejsy cieszą się dużą popularnością.
Warto zobaczyć:
- Kościół Przemienienia Pańskiego (XV-wieczna budowla z charakterystycznym elementem zdobniczym – w ściany wmurowano fragmenty kół młyńskich)
- Promenada Przyjaźni (nadmorska przestrzeń spacerowa)
- Pomnik lotników (na promenadzie znajdziemy charakterystyczny pomnik będący fragmentem samolotu – to upamiętnienie śmierci dwóch pilotów, którzy zginęli tu podczas lotu ćwiczebnego 7 września 1987 roku)
- Poniemieckie bunkry (w lesie, na zachód od ul. 1 Maja znajdują się bunkry, które kiedyś pełniły funkcję składu amunicji)
Aktywny wypoczynek:
- Wypożyczalnia sprzętu wodnego nad jeziorem Jamno (rowery wodne, łodzie wiosłowe, łodzie motorowe itp.)
- Wędkowanie (zezwolenia do nabycia na poczcie oraz w Biurze Gospodarstwa Rybnego przy ul. Chrobrego 43).
- Szlak rowerowy z Mielna do Koszalina (start przy ul. Lechitów, meta w Koszalinie, ul. Morska. Długość - 14 kilometrów)
- Nadmorski szlak (oznakowana kolorem czerwonym trasa jest częścią międzynarodowego szlaku rowerowego, który prowadzi wzdłuż brzegu Bałtyku. Trasa o długości 45 kilometrów prowadzi m.in. przez Gąski, Mielno, Dobiesławiec, Mścice i Bielkowo).
- Czerwony szlak pieszy (39 kilometrów, trasa prowadzi przez miejscowości nadmorskie, m.in. Gąskim Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście, Łazy i Dąbki).