Powiększ mapę


Pruchnik. Galicyjskie miasto

Kamil Królikowski

 

Pruchnik jest pięknym, małym miasteczkiem liczącym tylko ponad 3000 mieszkańców. Położony jest nad rzęką Mleczką. Charakteryzuje się pięknym krajobrazie, pagórkowatym i słabo zalesionym.

 

Miasto jest idealnym miejscem dla chcących odpocząć od miejskiego zgiełku. Pruchnik leży bowiem z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Miejscowość znana jest ze swojego charakteru XIX- wiecznych miasteczek galicyjskich. Świadczy o tym wygląd domów czy nazwy ulic.

 

W Pruchniku nie brakuje ciekawych zabytków. Znamienne są tutaj drewniane domy z podcieniami z XIX wieku. Na uwagę zasługuje Rynek z drewnianą zabudową. Znajduje się na nim Stary Kufer - drewniana budowla ze sklepem z pamiątkami i kawiarnią.

 

Warto zobaczyć również murowany kościół św. Mikołaja – początkowo był gotycki i miał dwie kaplice. Nie można pominąć też słupa tatarskiego, będącego obiektem alarmowym podczas najazdów Tatarów. Niedaleko od niego stoi wieża widokowa, z której możemy podziwiać miasto i otaczające je piękne krajobrazy.

 

Pierwsze wzmianki Pruchniku pochodzą z XIV wieku. Dzieje miejscowości związane są z rodem Pruchnickich herbu Korczak. Lokacja miejska związana była prawdopodobnie z utworzeniem parafii. W XVI powstały organizacje cechowe: szewska i krawiecka. Ziemia pruchnicka nękana była najazdami Tatarów w latach 1619 – 1629. W 1636 roku pożar strawił miasto i kościół, jednak Pruchniczanie szybko odbudowali świątynię. W 1655 roku ziemie pruchnickie zostały dotknięte najazdem szwedzkim, a w 1657 roku atakiem Kozaków i Tatarów. W okresie międzywojennym Pruchnik stracił prawa miejskie. Już od 07 września 1939 roku Pruchnik znalazł się pod panowaniem niemieckim. Dochodziło tu do znaczących aktów oporu.

Warto zobaczyć:

  • Rynek
  • Stary Kufer
  • Kościół św. Mikołaja
  • Słup tatarski
  • Wieża widokowa
...
Pęzino. Zamek nad rzeką

Najbardziej okazałym obiektem miejscowości jest zamek, wzniesiony na planie nieregularnego czworoboku pod koniec XIV wieku dla baliwa zakonu joannitów.

Białystok. Stolica Podlasia

Białystok – stolica województwa podlaskiego i największe miasto w północno-wschodniej Polsce. Słynie z niespotykanej gdzie indziej architektury oraz wspaniałej przyrody – obszar miasta i jego okolice leżą w granicach tzw. Zielonych Płuc Polski.

logo mPolska

logo mPolska