Powiększ mapę


Łobez. Nad Regą


Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Łobez to dziesięciotysięczne miasto położone w centralnej części województwa. To teren ciekawy zarówno dla miłośników przyrody, jak i aktywnego wypoczynku.

Sercem miejscowości jest pięknie meandrująca Rega. To prawdziwy raj dla wodniaków. Wsiadając tutaj w kajak, można udać się w pasjonujący spływ aż do Mrzeżyna. Wyprawa w okolice rzeki będzie też atrakcyjną propozycją dla rowerzystów – samo miasto, jak i jego okolice to miejsce, gdzie przecina się wiele szlaków turystycznych. Trudno się dziwić, bo łatwo natrafić tu na piękne lasy i jeziora.

Łobez otrzymał prawa miejskie już w XIII wieku. Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą z 1271 roku. Miasto należało do słynnej rodziny von Bork (z której wywodziła się m.in. Sydonia). W XIV wieku miasto zostało otoczone murami obronnymi. Zastój nastąpił w wyniku zdarzeń losowych (wielki pożar miasta z 1637 roku) oraz wojen (trzydziestoletniej i siedmioletniej). W 1876 roku powstała tutaj Pomorska Stadnina Koni.

akt_fotos1
Łobez z lotu ptaka, fot. Wikipedia (jerzyjan)
Łobez z lotu ptaka, fot. Wikipedia (jerzyjan)

Stado w dziesięć lat po założeniu liczyło już 200 ogierów półkrwi arabskiej. Konie z Łobza trafiały do Brandenburgii i na Pomorze Gdańskie. Tradycje hippiczne są praktykowane do dziś. Według źródeł, stado ogierów liczy obecnie około 90 koni. To właśnie tutaj prowadzono trening dla koni do szwadronu reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Poza tym, łobeskie konie zagrały w filmie Ogniem i Mieczem. Tutejsza ujeżdżalnia jest drugim co do wielkości tego typu obiektem w Polsce.

Wybierając się w te okolice, warto pamiętać, że miasto posiada też bogatą ofertę imprez cyklicznych: Dni Łobza, Łobeska Baba Wielkanocna, Zawody konne, Festiwal Kapel Podwórkowych, Święto Radości – to zaledwie początek lokalnych happeningów. Warto więc przed wyjazdem sprawdzić kalendarz imprez.

Jeśli chodzi o szlaki turystyczne, to w okolicy znajdziemy ich sporo. Natomiast do najważniejszych można zaliczyć Szlak konny Pojezierza Drawskiego oraz kajakowy Szlak Papieski.

Warto zobaczyć:

  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • Stadnina koni
  • Pozostałości po murach obronnych
  • Liczne pomniki


 fot. Wikipedia (jerzyjan)

logo mPolska

logo mPolska