Powiększ mapę


Wrocław. Stary cmentarz żydowski


Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu
– jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia i stanowi Muzeum Sztuki Cmentarnej. Zajmuje powierzchnię 4,6 ha i mieści około 12 tysięcy nagrobków. Nekropolia jest miejscem szczególnie ważnym dla historyków, jako miejsce pochówku wielu znanych osób nie tylko z Wrocławia, ale i z Europy. Tym co wyróżnia Stary cmentarz żydowski od pozostałych kirkutów Europy Wschodniej, to bogactwo różnorodnych form sztuki nagrobnej, pełnej symboliki, niezwykłego zdobnictwa macew oraz budowli. Niektóre z nich wzorowane są na stylu mauretańskim czy egipskim.

Powstanie nekropolii datuje się na 1856 roku, kiedy to gmina żydowska zaczęła wykupować działki ówczesnej wsi Gabitz (Gajowice). Teren odgrodzono murem, a następnie uporządkowano i podzielono alejkami. W tym samym roku odbył się też pierwszy pochówek. Jednak na Cmentarzu znajdziemy także dużo starsze nagrobki, w tym najstarszy z 1203 roku, które sukcesywnie przenoszono z innych zakątków miasta. Całkowite zamknięcie cmentarza nastąpiło w 1943 roku i było następstwem wybuchu II wojny światowej

Cmentarz znajduje się przy ulicy Ślężnej 37/39, w dzielnicy Wrocław-Południe. Wejście do cmentarza znajduje się od strony Zaułka Ferdynanda Lassalle.

Dojazd do cmentarza zapewnia linia tramwajowa nr: 9, – przystanek: "Uniwersytet Ekonomiczny" oraz linie autobusowe 133 i 134 – przystanek: "Uniwersytet Ekonomiczny".

logo mPolska

logo mPolska