Powiększ mapę


Będzin

Kamil Królikowski

Będzin to miasto położone w południowej Polsce w województwie śląskim, nad rzeką Czarną Przemszą. Jes t historyczną stolicą regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

W Będzinie nie brakuje atrakcji. Ciekawym obiektem są Podziemia Będzińskie, znajdujące się pod Górą Zamkową. Wewnątrz ciągną się podziemne lochy i korytarze, obecnie jeszcze niedostępne dla zwiedzających. Warto udać się także na Górę Świętej Doroty – wzgórze pomiędzy Będzinem i Sosnowcem. Znajduje się tam przepiękny, zabytkowy kościół oraz tereny spacerowe. Znakomitym celem wycieczek jest również znajdująca się w pobliżu Jura Krakowsko- Częstochowska – przepiękna, malownicza kraina o zróżnicowanym krajobrazie.Mieści się tam wiele majestatycznych zamków, m.in. Zamek w Ogrodzieńcu, Zamek Bobolice czy Zamek w Mirowie oraz wiele ciekawych szlaków, ostańców skalnych i jaskiń.

 

Zabytki stanowią ważny element będzińskiej turystyki. Uwagę odwiedzających przykuwa Zamek w Będzinie – warowna twierdza z XIV wieku, która znajduje się w centrum miasta, na Górze Zamkowej. Wewnątrz znajduje się Muzeum Zagłębia. Przy zamku stoi barokowy Kościół św. Trójcy, najstarsza będzińska świątynia. Za zamkiem z kolei położony jest Kirkut – żydowski cmentarz powstały w 1831 roku. Cennym zabytkiem jest także barokowo- klasycystyczny Pałac Mieroszewskich z XVIII wieku.

 

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Będzina zlokalizowano na Górze Zamkowej. Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od imienia rycerza Benda, przyjaciela młodego księcia Bolesława, towarzysza jego wczesnych zabaw, gier i polowań. Po latach, otrzymał kawał ziemi nad rzeką Przemszą. Upatrzył sobie teren, w którym postanowił zbudować swoją siedzibę. Wraz z pierwszym najazdem tatarskim w 1241 roku osada została zniszczona, jednak doszło do szybkiej jej odbudowy.

 

W XIV wieku król Kazimierz Wielki wybudował w miejscu grodu kamienną warownię. W 1364, Będzin został otoczony murami, tworząc zamkiem wielką fortyfikację. W 1457 r. miasto zostało zniszczone w wyniku najazdu żołnierzy księcia oświęcimskiego Jana. W 1616 r. miasto strawił wielki pożar, a w 1655 r. zniszczyli Szwedzi. Odrodzeniu gospodarczemu w XVIII w. zaczęło sprzyjać odkrycie złóż węgla kamiennego. Podczas I wojny światowej w latach 1914–1918 Będzin okupowały wojska niemieckie. Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 r. Będzin zajęły wojska niemieckiei miasto zostało włączone do Rzeszy. Na początku 1940 r. Niemcy utworzyli w Będzinie getto, w którym zgromadzili ok. 30 tys. Żydów. Obiekt został zlikwidowany w 1943. W styczniu 1945 roku Będzin zajęły wojska sowieckie. Po wojnie Będzin znalazł się w granicach województwa śląskiego.

logo mPolska

logo mPolska