Choszczno. Nad jeziorem
Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie |
Choszczno to 15-tysięczne miasto w południowo-zachodniej części województwa. Jednym z największych atutów z punktu widzenia turysty jest znajdujące się w jego granicach Jezioro Klukom.
Dookoła jeziora ciągnie się promenada spacerowa, jest też plaża z kąpieliskiem. Nie jest to jedyne jezioro w okolicy – rzut kamieniem stąs, tuż za południową granicą Choszczna znajduje się kolejne – Żeńsko. Kierując się dalej na południe, znajdziemy trzeci zbiornik – Jezioro Raduń. To bardzo atrakcyjny teren dla miłośników aktywnego wypoczynku – jeziora oddzielone są od siebie przesmykami i otoczone odrobiną lasu. To miejsce w sam raz na spacery lub rowerowe przejażdżki. Warto też wspomnieć, że w samym mieście znajdują się też trzy oznakowane szlaki turystyczne: zielony (dookoła jeziora Klukom), żółty (wzdłuż brzegu) i niebieski (miejski).

We wczesnym średniowieczu był tutaj gród słowiański, a według źródeł jego nazwa pochodzi od imienia założyciela – wojownika Choszcza (obecnie jego pomnik znajduje się na rondzie u zbiegu ulic Wolności z Bohaterów Warszawy). W średniowieczu miejscowa ludność zajmowała się głównie rolnictwem i rybactwem. Prawa miejskie zostały nadane w roku 1284 przez administrację brandenburską. Na przełomie XIV i XV wieku, miasto przeżywało rozkwit – powstał tu m.in. rynek, kościół, ratusz oraz cały system fortyfikacji. Dostępu do zabudowań strzegły solidne mury wyposażone w 36 czatowni, 5 baszt i 3 bramy.
Na przestrzeni wieków miasto wielokrotnie nawiedzały pożary i inne nieszczęścia. Podczas II wojny światowej został tutaj utworzony obóz jeniecki Oflag II B Arnswalde. Przetrzymywano tu ponad 2000 polskich oficerów i intelektualistów. W 1945 roku, podczas walk o miasto zostało zniszczonych ponad 83 proc. jego zabudowań, w tym prawie cała starówka.

Pomimo wojennych zniszczeń, wiele zabytków i ciekawych obiektów przetrwało do dziś. Warto zobaczyć:
- Kościół Narodzenia NMP z XIV wieku
- Pozostałości po miejskich murach
- Barbakan Bramy Kamiennej
- Lipa Siedmiu Braci (Lipa Czarnieckiego)
Fot. Wikipedia (Halina E. Ciszewska-Czyż)