Wieluń
Wieluń to piękne miasto leżące w samym centrum Polski, na krańcu Wyżyny Wieluńskiej, w województwie łódzkim.
Ciekawym obiektem jest z pewnością Muzeum Ziemi Wieluńskiej mieszczące się w klasztorze Bernardynek. Na co dzień możemy tam zobaczyć trzy wystawy stałe – „Pradzieje ziemi wieluńskiej”, „Życie codzienne wsi wieluńskiej na początku XX wieku i „Tragedia Wielunia – 1 września 1939 r.”.
Miejscowość pochwalić się może wspaniałymi zabytkami z epoki średniowiecza. Średniowieczny jest nawet układ miasta z rynkiem w centrum. Na uwagę z pewnością zasługują mury obronne, z których do dzisiaj zachowały się fragmenty XIV- wiecznych fortyfikacji, m.in. Bramy Krakowskiej czy Baszty Prochownia. Brama Krakowska jest najcenniejszym zabytkiem z początków istnienia miasta. Warto zobaczyć także wieluńskie baszty – ruiny dwóch z nich, Swawolni i Prochowni, zachowały się do dziś, jedna z kolei, Męczarnia, została odbudowana. Warto pamiętać także o ciekawych świątyniach. Nastarszą z nich jest bazylika kolegiacka Bożego Ciała z XIV wieku. Nie można również pominąć kościoła św. Barbary, zespołu klasztornego Reformatów z kościołem Zwiastowania NMP czy wznoszącego się w samym centrum kościoła św. Józefa.
Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1217-1218 r. Prawa miejskie Wieluń uzyskał ok 1283 roku. Według legendy książę Władysław Odonic podczas polowania w tutejszych lasach zranił jelenia a gdy zanim podążył, ukazał mu się Baranek Boży z chorągwią i kielichem krwi. W tym miejscu wybudował kapliczkę i stąd też wzięła się początkowa nazwa miejscowości – Jeleń. 1 września 1939 - zbombardowany przez hitlerowców stał się pierwszą ofiarą II wojny światowej. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone, a następnie włączone do III Rzeszy. Po wyzwoleniu odbudowano administrację powiatową wedle stanu z 1939 r.
Warto zobaczyć:
- Muzeum Ziemi Wieluńskiej
- Mury obronne
- Brama Krakowska
- Baszty
- Bazylika kolegiacka Bożego Ciała
- Kościół św. Barbary
- Kościół św. Józefa
- Zespół klasztorny Reformatów