Mysłowice. Granica Trzech Cesarzy
Mysłowice to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, położone w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, w województwie śląskim. Przez miasto przepływa rzeka Czarna Przemsza.
Mysłowice są ciekawym miejscem, w którym nie brakuje atrakcji. Położone jest obok Trójkąta Trzech Cesarzy – miejsca połączenia Czarnej i Białej Przemszy, które było stykiem granic trzech państw zaborczych. Warto udać się do Centralnego Muzeum Pożarnictwa, gdzie zgromadzono m.in. sprzęt pożarniczy, unikalną kolekcję pojazdów czy elementy wyposażenia bojowego strażaków.
Na uwagę zasługuje również klasycystyczny Kościół Świętego Krzyża z 1810 roku. Budowla ma kształt ośmioboku, a zwieńczona została kopułą. Innym ciekawym zabytkiem jest usytuowany w centrum miasta Kościół Narodzenia NMP – kaplica z II połowy XIII wieku, rozbudowana w stylu barokowym. Warto zobaczyć też obiekty takie jak neorenesansowy ratusz, secesyjny zespół szpitala miejskiego czy neogotycki kościół ewangelicko-augsburski św. Piotra i Pawła.
Ciekawostką jest fakt, że Mysłowice są jednym najpopularniejszych ośrodków muzyki alternatywnej w Polsce. To stąd pochodzi powszechnie znany zespół Myslovitz. Powstały tutaj też inne, mniej znane grupy, takie jak Negatyw, Lenny Valentino czy Penny Lane.
Początki miasta sięgają przełomu XII i XIII wieku, kiedy to powstała w tym miejscu osada rybacko – rolnicza. Właściciele miasta wielokrotnie się zmieniali. Mysłowice w ciągu swych dziejów wielokrotnie zmieniały przynależność państwową. Początkowo były we władaniu Czech, później przeszły w ręce Habsburgów i trwało to aż do XVIII wieku. W trakcie wojen śląskich pomiędzy Habsburgami i Prusami, wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. W 1758 doszło tu do pożaru. W 1764 miasto stało się ostatecznie częścią Prus.
W XIX wieku miejsce połączenia rzek Czarnej i Białej Przemszy wyznaczyło granicę pomiędzy trzema państwami, które dokonały rozbiorów Polski i do dzisiaj nazywane jest „Trójkątem Trzech Cesarzy”. W okresie międzywojennym 15 sierpnia 1919 r. Niemcy dokonali masakry polskich górników w Mysłowicach. W 1921 r. miasto zostało przyłączone do Polski. Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 r. Mysłowice zostały zajęte przez wojsko niemieckie. W styczniu 1945 r. miasto zajęły wojska sowieckie. Następnie powróciło do Polski.
Warto zobaczyć:
- Kościół Św. Krzyża
- Centralne Muzeum Pożarnictwa
- Kościół Narodzenia NMP
- Neorenesansowy ratusz
- Kościół ewangelicko-augsburski św. Piotra i Pawła
![]() |
Poczernin - nad brzegiem Iny
To kolejna miejscowość, która wpisuje się w malowniczy krajobraz rzeki Iny. Położona na jej prawym brzegu ulicówka, wymieniana była jako Putczerlyn w roku 1220, a następnie jeszcze w 1345 jako Putczernyn. |
![]() |
Jezioro Dąbie
To atrakcyjny zbiornik wodny w granicach Szczecina, który cieszy się ogromną popularnością. Każdego dnia można spotkać tu turystów, którzy nie lubią schodzić na suchy ląd. Rozległa niecka jeziora powstała tysiące lat temu na skutek działania lodowca. |