Szczecin. Budynek Muzeum Narodowego
Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie |
Gmach Muzeum Narodowego jest jedną z najbardziej charakterystycznych brył tworzących szczeciński pejzaż miejski. Razem z budynkiem ZUW i Akademią Morską tworzy najsłynniejszą panoramę miasta - Wały Chrobrego.
Prace budowlane nad budynkiem muzeum rozpoczęły się w 1908 roku i trwały prawie pięć lat. Projekt autorstwa Wilhelma Meyera był odpowiedzią na zapotrzebowanie miasta – brakowało tu miejsca, gdzie gromadzone od wieków eksponaty muzealne byłyby godnie eksponowane. Teraz miało się to zmienić. A Szczecin zyskał przy okazji nową, imponującą wizytówkę.
W budowę gmachu zaangażowanych było wiele środowisk – od towarzystw naukowych po osoby prywatne. W efekcie nad samym brzegiem Odry powstał wspaniały budynek o wysokości 54 metrów i sporej powierzchni. Przyglądające se jegoi architekturze oraz zdobieniom, można dopatrzeć się mieszanki kilku stylów - głównie modernizmu i secesji.
Cztery reliefy znajdujące się na głównej fasadzie muzeum (od strony rzeki), nawiązują do różnych kultur w historii ludzkości. Dwie płaskorzeźby – piramidy Cheopsa i Partenonu – nawiązują do starożytnych kultur Egiptu oraz Grecji i Rzymu. Trzecia nawiązuje do średniowiecza – przedstawia katedrę w Kolonii. Z kolei ostatnia – Bazylika św. Piotra – to odniesienie do włoskiego renesansu. Idąc dalej, na południowej ścianie gmachu znajdują się figury kobiet, które symbolizują konkretne dziedziny sztuki – malarstwo, rzeźbę i grafikę.
Budynek został otwarty 23 czerwca 1913 roku i do dzisiaj uważany jest za największe dzieło architektoniczne Wilhelma Meyera. Gmach uniknął większych zniszczeń podczas nalotów bombowych na Szczecin, jednak jego zbiory zostały w znacznej części wywiezione (m.in. do zamku w Koburgu). 1 sierpnia 1945 roku zostało tu założone (już polskie) Muzeum Miejskie. Dwa lata później stało się placówką okręgową i funkcjonowało pod nazwą Muzeum Pomorza Zachodniego. Natomiast w latach siedemdziesiątych nadano mu status Muzeum Narodowego. Warto też wspomnieć, że od początku 1976 roku, na piętrze budynku mieści się Teatr Współczesny.
Dzisiaj szczecińskie Muzeum Narodowe jest najwiekszą instytucją kultury w całym województwie. Wśród jego eksponatów znajdują się m.in. zbiory archeologiczne i numizmatyczne. Oprócz tego, właśnie tutaj można oglądać największy w Polsce zbiór eksponatów z krajów pozaeuropejskich – kolekcję sztuki afrykańskiej.
Oprócz tego, to ciekawa atrakcja turystyczna - w sezonie można wejść na taras widokowy (na wieży budynku) i podziwiać miejsko-rzeczną panoramę Szczecina.
Godziny otwarcia Sobota – na wystawy Muzeum Narodowego w Szczecinie jest wstęp bezpłatny |