Chełmno. Z widokiem na Wisłę
Chełmno to bardzo urokliwa miejscowość o niezwykłym położeniu. Wysoko na wzniesieniu z pięknym widokiem na Wisłę – potrafi chwycić za serce.
Miasto to przeplatanka stylów architektonicznych – od gotyku do renesansu. Nie bez przyczyny cieszy się dostojnym mianem polskiego miasta zakochanych. Można tu zapomnieć o całym świecie...
Chełmno zamieszkuje 20 tysięcy osób. Miasto znajduje się w centralno-północnej części województwa kujawsko-pomorskiego, ale dla wielu stanowi serce regionu. W dolnej części miasta płynie Wisła, a w górnej – Fryba. 45 kilometrów na południe leży Toruń, a niespełna 10 kilometrów na północ – Świecie.
Zachował się tutaj szachownicowy układ urbanistyczny, charakterystyczny dla średniowiecza. Do dzisiejszych czasów przetrwał też układ murów miejskich, w których wiele lat temu mieściła się krzyżacka twierdza. Jej pozostałości znajdują się w zachodniej części starówki, na terenie klasztoru Sióstr Miłosierdzia.
Najstarsze wzmianki o Chełmnie pochodzą z 1065 roku. Znaleźć je można w dokumencie zapisanym przez Bolesława Szczodrego. Na rok 1132 datuje się istnienie w tym miejscu polskiego grodu kasztelańskiego Castrum Colmen. Niecałe sto lat później, za sprawą Konrada Mazowieckiego, Chełmno zostało oddane w ręce Krzyżaków. Zakon od razu przystąpił do budowy zamku. Była to warownia ściśle powiązana ze strukturą obronną grodu. To tutaj swoją siedzibę miał mistrz krajowy – bezpośredni przedstawiciel wielkiego mistrza zakonu. Zanim stolica państwa krzyżackiego została przeniesiona do Malborka (w 1309 roku), na ziemiach północnych było nią Chełmno.
W 1243 roku tutejsza twierdza oprała się najazdowi Pomezanów. Jednak już w następnym roku, miasto zostało zdobyte i spalone przez Świętopełka. Książę gdański już wtedy podjął walkę z zakonem.
Ponad 20 lat później, do miasta został sprowadzony zakon Cysterek. Siostry podjęły inicjatywę zbudowania ceglanego kościoła, który z czasem przerodził się w klasztor. Później przybyły tutaj Siostry Miłosierdzia. W 1878 roku zespół budynków został powiększony o szpital. Dzisiaj mieści się tu dom opieki społecznej dla niepełnosprawnych dzieci i dla starców, prowadzony przez ten sam żeński zakon.
Warto zobaczyć:
- kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- kościół św. ap. Piotra i Pawła
- kościół Świętego Ducha
- renesansowy ratusz
- klasztoru Sióstr Miłosierdzia
- Brama Grudziądzka
- mury miejskie