Powiększ mapę


Chojnice. Bazylika mniejsza

Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela to jeden z symboli Chojnic. XIV-wieczna świątynia jest najstarszym i najważniejszym zabytkiem miasta.

Bazylika powstała w miejscu starszego, jeszcze drewnianego kościoła (niektóre źródła podają, że była to nawet świątynia Światowida). Po dwudziestu latach od rozpoczęcia budowy, powstał monumentalny, trójnawowy kościół. Cechy architektoniczne nawiązują do gotyku pomorskiego.

Na przestrzeni wieków, świątynia była wielokrotnie nawiedzana przez pożary, a podczas wojen okradana i dewastowana. Zawsze jednak był odbudowywany. W XVIII wieku otrzymał wystrój barokowy, ale pod koniec XIX stulecia powrócono do gotyku. Odbudowa i renowacja świątyni po zniszczeniach drugiej wojny światowej trwała aż do końca ubiegłego stulecia.

W kościelnej krypcie pochowano m.in. Hermana Hana najsłynniejszego na Pomorzu malarza, autora wielu dzieł sakralnych (np. obrazu ołtarzowego w czerskim kościele i katedrach w Oliwie i Pelplinie). Do podświetlonej krypty można zajrzeć przez przeszkloną podłogę.
Od 1993 roku, decyzją papieża Jana Pawła II, kościół w Chojnicach nosi tytuł bazyliki mniejszej.

logo mPolska

logo mPolska