Dobra - dawna linia wąskotorówki
Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie |
Dobra należy do tych nielicznych miejscowości w Polsce, w której cały obszar starego miasta został wpisany do rejestru zabytków. Najstarszym zabytkiem miasta są ruiny zamku von Dewitzów, wybudowanego pod koniec XIII wieku. W okresie wojen napoleońskich część zamku została wysadzona w celu pozyskania materiału budulcowego. Obecnie w ruinach zamku odbywają się imprezy lokalne, takie jak jarmark Doberski.
Jarmark Doberski to lokalna impreza, odbywająca się od 1999 roku, która cieszy się popularnością w regionie. Wizytówką trwającego dwa dni jarmarku są mistrzostwa w jedzeniu na czas 1-metrowej kiełbasy doberskiej. Oprócz tych niecodziennych mistrzostw, podczas jarmarku odbywają się również zawody w biegach ulicznych i rowerowe wyścigi przełajowe. Organizatorzy nie zapominają o melomanach, dla których zapraszani są artyści prezentujący rożne rodzaje muzyki. W cieniu zamkowych ruin odbywają się natomiast turnieje i pokazy rycerskie.

Oprócz jarmarku i cennych zabytków miejskich, jak najstarszy mieszkalny dom wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku, w którym obecnie mieści się pensjonat, niezwykłą atrakcją jest kolej wąskotorowa. Jeszcze do 2001 roku kursowała kolej wąkotorowa na trasie Dobra – Stargard Szczeciński. Linia ta została jednak zamknięta przez PKP, ze względu na małą dochodowość. Obecnie władze gminy Dobra zabiegają o reaktywowanie kolejki. Warto dodać, że niektóre z wagoników wąskotorówki to prawdziwe perełki. Jeden z nich, służący do przewozu turystycznego, pochodzi z 1902 roku zaś wagony bagażowo-pocztowe skonstruowane zostały odpowiednio w 1912 i 1915 roku.

Dobra jest niedużą miejscowością, liczącą sobie zaledwie 2100 mieszkańców, ale jej malownicze położenie i otoczenie zabytków czyni to miejsce niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Wokół Dobrej znajdują się jeziora: Cisze z plażą miejską oraz jezioro Woświn. Woświn to największe jezioro regionu o długości 9,5 km i szerokości 1,5 km, doskonale nadające się do rekreacji wodnej. Jezioro to posiada I klasę czystości wody, a obszar jego objęty jest programem Natura 2000.

Warto również wybrać się do Muzeum Ziemi Doberskiej, gdzie najstarszym i rzadko spotykanym zabytkiem jest neolityczny toporek oraz elementy ceramiki wraz z ozdobami z kości, zębów i poroża z tego okresu. Ciekawa jest także wystawa i eksponaty dotyczące zamku von Dewitzów, który w swoim szczytowym okresie istnienia był największą na Pomorzu siedzibą rycerstwa.