Powiększ mapę


Gdańsk. Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna to jeden z najsłynniejszych elementów i najważniejszych symboli Gdańska. Wizerunek rzymskiego bóstwa mórz i oceanów to obowiązkowy gość turystycznych fotografii.

Pomnik Neptuna dzierżącego trójząb znajduje się w najbardziej reprezentacyjnym miejscu – na Długim Targu, obok ratusza i Dworu Artusa. Źródła zakładają, że w połowie XVI wieku w pobliżu tego miejsca znajdowała się studnia.

Ustawienie reprezentacyjnej fontanny nie jest ani trochę przypadkowe. Patrząc na nią od frontu, jest wkomponowana w centralną część Dworu Artusa. Patrząc od strony Bramy Zielonej, znajduje się na tle Ratusza Głównego Miasta. Z kolei od ulicy Długiej, Neptun zamyka perspektywę Drogi Królewskiej. Władca morza zwrócony jest przodem do kamienic – rezydencji polskich władców. Neptun miał mieć pochylać przed nimi głowę.

Rzeźba z brązu została odlana około roku 1615 i waży 650 kilogramów. Efekt finalny jest zasługą wielu osób pracujących przy projekcie reprezentacyjnej fontanny w sercu Głównego Miasta. Ostatecznie została ona uruchomiona 23 marca 1634 roku.

Podczas II wojny światowej dzieło sztuki zostało uszkodzone. Żeby uchować je przed całkowitym zniszczeniem, zdecydowano się zdemontować Neptuna ze starówki. Posąg został wywieziony w okolice Bytowa – do Parchowa. Czasza i podstawa fontanny została obmurowana cegłami. Całość odrestaurowano w 1954 roku. Na stałe uruchomiono ją w 1957.

W latach osiemdziesiątych, podczas konserwacji, władze Gdańska zdecydowały o zakryciu przyrodzenia Neptuna listkiem figowym.

logo mPolska

logo mPolska