Powiększ mapę


Chociwel. Kościół Matki Boskiej Bolesnej

Kościół pw. MB Bolesnej zalicza się do grona najcenniejszych gotyckich kościołów na Pomorzu. Świątynia powstała w okresie ok.1451-1460, zaś zakrystia dobudowana do północnej ściany prezbiterium - w drugiej poł. XV w. Budowla halowa z trzema nawami posiada trójbocznie zamknięte prezbiterium. Po bokach otaczają ją niskie kaplice wbudowane między przypory wciągnięte do wnętrza.

Przed wejściem do świątyni warto zwrócić uwagę na dekorację z barwnej glazurowanej cegły znajdujące się na skarpach prezbiterium oraz na przylegająca od zachodu wieżę. Wzniesiona na planie kwadratu wieża posiada, rzadki w skali krajowej, przejazd w przyziemiu. Do licowania uskokowych portali wieży użyto glazurowanej cegły. Wysokie, rozczłonkowane blendy z motywem pustej rozety stanowią ozdoby elewacji wieży. Na szczycie wieży pochodzącym z XIX w., z okresu restauracji kościoła, znajduje się neogotycka sygnaturka.

We wnętrzu świątyni podziwiać można sklepienie gwiaździste - w nawie głównej i krzyżowe - w nawach bocznych. Do ciekawych elementów wyposażenia wnętrza należą także trzy rzeźby gotyckie. Dwie z nich, przedstawiające św. Dziewice, znajdują się na filarach z obu stron prezbiterium. Rzeźba MB z Dzieciątkiem umieszczona jest w ołtarzu prawej nawy. Neogotycki ołtarz główny stworzono w formie tryptyku. W jego centralnej części miejsce zajmują krucyfiks i postacie Marii i Marii Magdaleny. Po bokach towarzyszą im święci- Piotr i Paweł oraz Mojżesz i św. Jan Chrzciciel. Na malowidle ściennym z ok. 1450 r., umieszczonym na południowej ścianie prezbiterium, przedstawiona została św. Weronika, rycerstwo z towarzyszącą im wicią roślinną.

Chętni do obejrzenia fragmentów XIV- wiecznych murów miejskich zbudowanych z kamienia polnego powinni udać się na tył kościoła.

Dni i godziny otwarcia:
Msze św: pt. 19:00 – dla młodzieży sob.9:00, 18:00 ndz 9:00, 11:00, 18:00
Wstęp: bezpłatny
Czas zwiedzania (min.): 20

logo mPolska

logo mPolska