Kołobrzeg - do zobaczenia na miejscu!
Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie |
Kołobrzeg – jeden z najstarszych grodów nad Bałtykiem. Miasto o burzliwej historii, dzisiaj jest synonimem wakacji i urlopów. To także największe uzdrowisko nad polskim morzem.
Historia Kołobrzegu rozpoczęła się już w VII wieku – wtedy zasiedlana była Wyspa Solna. Własnie w tym miejscu powstały jedne z pierwszych warzelni soli. W X wieku gród został włączony do Polski, a w kolejnych stuleciach przeżywał dynamiczny rozwój.
Pierwszy ośrodek, w którym stosowano kąpiele solankowe i borowinowe został tu założony już w 1803 roku. Dało to początek uzdrowiskowej historii miejscowości i wyznaczyło nowy trend w kierunku jej rozwoju. Dzisiaj kołobrzeskie uzdrowisko słynie z leczenia cukrzycy i tarczycy oraz chorób układu oddechowego, ruchu i krążenia.
![Plaża w Kołobrzegu, fot. Wikipedia (Olek Remesz) Plaża w Kołobrzegu, fot. Wikipedia (Olek Remesz)](http://mpolska.pl/media/kolooobrzeg2013-05-22-13-28_crp.jpg)
Przez prawie 200 lat Kołobrzeg był twierdzą. Obronił się przed najazdem wojsk napoleońskich, który trwał trzy miesiące. Podczas II wojny światowej miasto było oblegane przez dwa tygodnie, a jego zdobycie przez 1 Armię Wojska Polskiego zostało okupione ciężkimi walkami i ogromnymi stratami po obydwóch stronach. Skutecznie odbudowane z powojennych zniszczeń, dzisiaj jest prawdziwą chlubą Wybrzeża.
Co warto zobaczyć?
- Molo – będąc w Kołobrzegu trzeba tu przyjść. Pierwsze molo powstało tutaj już w 1881 roku. Miało 100 metrów długości.
- Wyspa Solna z solankowym źródełkiem
- Latarnia morska
- Pomnik zaślubin Polski z morzem
- Bazylika konkatedralna WNMP
- Bindaż – grabowy „tunel”, niezwykle rzadki w polskich parkach element. Tunel drzew znajduje się przy ul. Towarowej.
Nie zapomnijcie zaopatrzyć się w słynne ogórki kołobrzeskie. To właśnie w miejscowej solance kiszą się najzdrowsze, pełne mikroelementów ogórki w Polsce!
Kołobrzeg to także port i wiążące się z tym dobrodziejstwa - jeśli lubicie morskie wyprawy, to pamiętajcie, że latem kursują tu promy m.in. na Bornholm.
Fotografia na górze: Wikipedia (Olek Remesz, współpraca: Magdalena Żalinska)