Powiększ mapę


Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie zawdziecza swoją nazwę królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który nakazał jego budowę (ok. roku 1354) i określił go mianem – Ociec u Skały. Nawiązywało to do historii jego ojca, Władysława Łokietka, któremu pobliskie jaskinie i groty służyły jako schronienie, podczas walki o tron krakowski.


Zamek Ojców, bo tak też bywa nazywany, leży na malowniczym terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Tym samym, o każdej porze roku, turyści mogą podziwiać wyjątkowe piękno Doliny Prądnika.

Niestety zamek nie miał szczęścia do gospodarzy i  na przestrzeni wieków mocno niszczał. Dziś pozostała jedynie brama wjazdowa z wieżą, w której mieści się Muzeum PTTK oraz druga ośmioboczna, w części już rozebrana wieża. Reszta to jedynie ruiny.

Każdy, kto zawita w te strony nie rozczaruje się, bowiem okolica obfituje w najróżniejsze zabytki (np.:hotel „Pod Łokietkiem” z 1860 roku, Willę „Bazar Warszawski", kaplicę Na Wodzie pw św. Józefa Robotnika).

...
Pęzino. Zamek nad rzeką

Najbardziej okazałym obiektem miejscowości jest zamek, wzniesiony na planie nieregularnego czworoboku pod koniec XIV wieku dla baliwa zakonu joannitów.

Darłowo. Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie został wzniesiony przez księcia Bogusława V. Powstanie warowni na wyspie oblanej wodami rzeki Wieprzy datuje się na lata 1352-1372.
Zamek Czocha

Zamek Czocha – wybudowany został w latach 1241–1247 na rozkaz króla czeskiego Wacława I jako warownia graniczna Łużyc Górnych. Przez wieki wielokrotnie zmieniał właścicieli. W latach II wojny światowej w zamku mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry.

Lębork. Zamek krzyżacki

Lębork jest silnie związany z działalnością Krzyżaków. Głównie dzięki potędze militarnej i odpowiednim funduszom, zakon rządził miastem od 1310 do 1454 roku.

Chęciny. Zamek królewski

Chęciny to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim. To tutaj znajduje się zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku.

logo mPolska

logo mPolska