Powiększ mapę


Myślibórz. Średniowieczne mury

Marek

Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Myślibórz - miasto, które zachwyca zarówno turystycznym potencjałem, pięknem natury oraz okolicą sprzyjającą wypoczynkowi. To także miasto o wspaniałej historii, której pozostałości znajdziemy tu do dziś.

W przeszłości miasto było stolicą brandenburskiej prowincji – Nowej Marchii (1298–1537). W związku z tym, nastąpił dynamiczny rozwój Myśliborza, który szybko stał się wiodącym ośrodkiem gospodarczym tego regionu. Serce miasta zostało otoczone murami obronnymi. Do dziś zachowały się pozostałości, przypominające o dawnych dziejach.

Mury obronne
Większość liczących się ośrodków politycznych i gospodarczych dysponowała w średniowieczu wieńcem murów obronnych. W przypadku Myśliborza mury obronne wzniesiono w drugiej połowie XIII wieku, głównie z kamieni polnych, w mniejszym stopniu z cegły. Ich ogólna długość liczyła około 1900 metrów, a w ciągu znajdowały się trzy bramy i 49 baszt.

akt_fotos1
Mury obronne, Myślibórz
Mury obronne, Myślibórz

Dodatkową ochronę stanowił wał ziemny i dwa pierścienie fosy. Pełen wieniec murów nie przetrwał do naszych czasów. Z łatwością można sobie jednak wyobrazić jego przebieg pokonując kolejne metry wzdłuż pozostałości po umocnieniach. Spacer można zacząć przy Bramie Nowogródzkiej i kierować się dalej na północ.

akt_fotos1
Baszta Prochowa, Myślibórz
Baszta Prochowa, Myślibórz
Brama Nowogródzka
Tego zabytku z pewnością nie ominiecie. Pod jej łukiem przejeżdża bowiem każdy pojazd, który porusza się główną ulica Myśliborza w kierunku zachodnim. Dawniej stanowiła jeden z głównych elementów obronnych miasta zamykając do niego dostęp i pozwalając na odpieranie ataków. Budowę zakończono w pierwszej połowie XIV wieku. W całości użyto tutaj cegły, dodając jednocześnie elementy ozdobne w postaci blend. Brama jest zwieńczona dachem namiotowym. Na jego szczycie znajduje się chorągiewka z datą 1737 – w tym roku dokonano renowacji budowli.

Baszta Prochowa
Wybudowano ją z cegły na przełomie XIII i XIV wieku jako cylindryczną wierzę w ciągu murów. Na jej obwodzie i różnych wysokościach umiejscowiono wąskie okna strzelnicze. Całość zwieńczono murem zębatym – krenelażem, a następnie stożkowym, niewysokim hełmem. Dziś znajdują się tu dwa wejścia, dawniej istniało tylko jedno na wysokości pierwszego piętra. Do baszty można było się wówczas dostać tylko z ganku na murach. To jedna z najciekawszych budowli obronnych w mieście.

Brama Pyrzycka

To druga ze średniowiecznych bram Myśliborza i jednocześnie kolejny punkt na szlaku. Ceglana brama na planie bliskim kwadratu jest mniej okazała niż Brama Nowogródzka. Podobnie jednak wyglądają jej założenia architektoniczne – pionowe blendy z ostrołukowym zwieńczeniem.

logo mPolska

logo mPolska