Powiększ mapę


Nisko – ślady prehistorycznych kultur

Kamil Królikowski

Nisko jest niewielkim miasteczkiem leżącym nad rzeką San i Puszczą Sandomierską, w województwie podkarpackim. Miejscowość szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom historii bowiem na jej terenie znaleziono już wiele śladów prehistorycznych kultur.

 

W Nisku znajdziemy kilka ciekawych atrakcji. Godny uwagi jest park miejski, atrakcyjne miejsce dla mieszkańców i turystów. Warto wybrać się również na Plac Wolności – główny plac miasta. Na uwagę zasługują także Planty Miast Partnerskich – niezwykły placyk z ławeczkami, oświetleniem, fontanną i pomnikiem Marii Resseguier. Nie można przejść obojętnie obok Waldekówki w Racławicach – parku krajobrazowego ze zbiornikiem wodnym. Oprócz tego, ciekawymi miejscami są zalew na Podwolinie czy jezioro Soputek.

 

Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1429 roku. W wiekach X-XIII nastąpił drugi etap rozwoju osady w Nisku, w jego efekcie powstało dzisiejsze miasto. Ludność zajmowała się wtedy hodowlą, rolnictwem i rzemiosłem. Gospodarcze zubożenie i zahamowanie rozwoju przyniosły wojny szwedzkie. W czasie potopu szwedzkiego Nisko przeżyło załamanie gospodarcze. 20 października 1933 roku otrzymało prawa miejskie i stało się oficjalnie miastem. Rozbudowę miasta przerwał wybuch wojny.

 

Warto zobaczyć:

  • Plac Wolności
  • Park Miejski
  • Planty Miast Partnerskich
  • Waldekówka
  • Jezioro Soputek
...
Brzeźniak. Wśród jezior

Wieś wraz z folwarkiem była własnością Borck’ów. Warto zobaczyć kościół św. Mikołaja Biskupa – ryglowa świątynia z XIX w oraz park dworski.

Elbląg. Ścieżka kościelna

Ścieżka kościelna to jedna z największych atrakcji Elbląga. Interesująca pozostałość po średniowiecznej świetności miasta. Do dziś zachowała się tylko w części, ale pomimo tego, robi wrażenie.

logo mPolska

logo mPolska