Powiększ mapę


Gdańsk. Długi Targ

Długi Targ. Serce Gdańska. Reprezentacyjne miejsce otoczone najbardziej wartościowymi zabytkami. To właśnie od tego miejsca warto zacząć zwiedzanie Trójmiasta.

Cofnijmy się wstecz. Jest XIII wiek. Długi Targ jest głównym traktem kupieckim Gdańska. Kiedy miasto zajęli Krzyżacy, to właśnie tutaj biło jego serce. W 1331 roku pojawia się w dokumentach jako Longa Platea. Tutaj mieszkali najzamożniejsi ludzie ówczesnego Gdańska. Kamienice były własnością najznamienitszych patrycjuszy i kupców oraz najwyżej postawionych urzędników.

Na Długim Targu odbywały się też wystawne parady, swoje tymczasowe rezydencje mieli królowie polscy. Tutaj obchodzono wszystkie królewskie uroczystości. Stąd wzięła się nazwa Droga Królewska.

W XIV i XV wieku handlowano tutaj mięsem. W okolicach Fontanny Neptuna można było kupić żywe prosięta. Ta okolica została więc szybko przemianowana na Targ Prosiąt.

Oprócz handlu i wystawnych uroczystości, miały tu miejsce liczne egzekucje czarownic, złoczyńców i heretyków. Jednak tylko tych, którzy byli wysoko urodzeni lub pracowici. Skazańcy wywodzący się z plebsu byli traceni na Górze Szubienicznej i w Katowni.

Podczas działań wojennych zniszczeniu uległa znaczna część Długiego Targu. Odrestaurowany, ponownie jest sercem Gdańska i jednocześnie turystyczną wizytówką Polski.

Zabytki:

  • Ratusz Głównego Miasta
  • Fontanna Neptuna
  • Dwór Artusa
  • Brama Zielona
  • Kamienice
logo mPolska

logo mPolska