Gdańsk. Długi Targ
Cofnijmy się wstecz. Jest XIII wiek. Długi Targ jest głównym traktem kupieckim Gdańska. Kiedy miasto zajęli Krzyżacy, to właśnie tutaj biło jego serce. W 1331 roku pojawia się w dokumentach jako Longa Platea. Tutaj mieszkali najzamożniejsi ludzie ówczesnego Gdańska. Kamienice były własnością najznamienitszych patrycjuszy i kupców oraz najwyżej postawionych urzędników.
Na Długim Targu odbywały się też wystawne parady, swoje tymczasowe rezydencje mieli królowie polscy. Tutaj obchodzono wszystkie królewskie uroczystości. Stąd wzięła się nazwa Droga Królewska.
W XIV i XV wieku handlowano tutaj mięsem. W okolicach Fontanny Neptuna można było kupić żywe prosięta. Ta okolica została więc szybko przemianowana na Targ Prosiąt.
Oprócz handlu i wystawnych uroczystości, miały tu miejsce liczne egzekucje czarownic, złoczyńców i heretyków. Jednak tylko tych, którzy byli wysoko urodzeni lub pracowici. Skazańcy wywodzący się z plebsu byli traceni na Górze Szubienicznej i w Katowni.
Podczas działań wojennych zniszczeniu uległa znaczna część Długiego Targu. Odrestaurowany, ponownie jest sercem Gdańska i jednocześnie turystyczną wizytówką Polski.
Zabytki:
- Ratusz Głównego Miasta
- Fontanna Neptuna
- Dwór Artusa
- Brama Zielona
- Kamienice