Powiększ mapę


Ostrowiec - ostoja czapli siwej


Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Ostrowiec to nieduża miejscowość położona przy głównej drodze krajowej nr 23 biegnącej od Myśliborza do Dębna i dalej do Sarbinowa. Jej turystyczne walory podkreśla piękne, rynnowe jezioro Ostrowiec – z pewnością od niego wieś przejęła swoją współczesną nazwę. Do końca drugiej wojny światowej obowiązywała niemiecka nazwa wsi – Wusterwitz.

Pierwsze wzmianki o miejscowości, potwierdzone w dokumentach, pojawiły się wraz z członkami dynastii Askańczyków – niemiecki ród sprawujący niegdyś władzę w Branderburgii, Saksonii i kilku pomniejszych landach.

To właśnie ekspansja askańska na polskie ziemie położone na wschód od Odry dała początek Nowej Marchii. Pierwszym właścicielem majątku wymienionym z imienia i nazwiska w dokumentach był Heintz Schönebeck, a sam dokument to księga podatkowa Ludwika Starszego z 1337 roku.

akt_fotos1
Jezioro Ostrowiec.
Jezioro Ostrowiec.

Położenie miejscowości musiało jednak już dużo wcześniej sprzyjać osadnictwu na tych terenach. I rzeczywiście ślady działalności człowieka w postaci kamiennych przedmiotów codziennego użytku, które odnaleziono w czasie prac archeologicznych, sięgają 5000 lat p.n.e.
akt_fotos1
Jezioro Ostrowiec. Pomost.
Jezioro Ostrowiec. Pomost.

Ostrowiec nie był nigdy bardziej znaczącym majątkiem. Dopiero w XVIII wieku wzniesiono tu kościół o konstrukcji ryglowej. Po jego zachodniej stronie znajdowała się wieża z dachem namiotowym i sygnaturką. Z pewnością między XVIII a XIX stuleciem wybudowano pałac wraz z folwarkiem. Przy pałacu znajdował się tradycyjnie park. Niestety budowle nie przetrwały zniszczeń z czasów drugiej wojny światowej. Jedynym śladem po dawnym majątku jest park, w którym odnaleźć można jeszcze ruiny budynków gospodarczych. W parku zachwyci czytelny układ przestrzenny i cenny starodrzew.

akt_fotos1
Kaplica z XIX wieku w Ostrowcu.
Kaplica z XIX wieku w Ostrowcu.
Na skraju parku znajduje się kaplica cmentarna z początków XX wieku. Nie posiada ona wyraźnych cech, które mogłyby jednoznacznie wskazać na jej styl. Około roku 1972 dokonano remontu kaplicy, którego najważniejszą częścią były prace adaptacyjne. Dzięki nim budowla pełni dziś rolę kościoła. W pobliżu kaplicy można odnaleźć jeszcze pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w pierwszej wojnie światowej. Kamienny postument jest obecnie częściowo zatynkowany, a przez to nie można odczytać nazwisk poległych.

Bez wątpienia warto przyjechać do Ostrowa, by podziwiać piękno okolicznej przyrody. Brzegi jeziora oddalone są zaledwie 200 metrów od centrum wsi, a jego powierzchnia przekracza 121 hektarów. Na jeziorze znajduje się wyspa o powierzchni blisko 12,5 hektara. Od 1985 roku działa tu faunistyczny rezerwat przyrody, którego zadaniem jest zachowanie kolonii czapli siwej, ochrona terenów lęgowych orła bielika, a także wielu innych gatunków ptactwa wodnego. Powierzchnia rezerwatu to 16,5 hektara i oprócz wyspy zawiera w sobie jeszcze 4 hektary przybrzeżnych zarośli.

Rezerwat przyrody „Czapli Ostrów” nie jest jedynym terenem prawnie chronionym w okolicy. Przy drodze do Dyszna – kolejna miejscowość gminy Dębno – ujrzycie pomnik przyrody – aleję dębową, na którą składają się 262 drzewa. Aleja jest częścią „Szlaku Humboldta”. Prowadzi on od Dolska, przez Ostrowiec, Dyszno, aż do Warnic.

logo mPolska

logo mPolska