Powiększ mapę


Szczecin. Pomnik Czynu Polaków

Marek

akt_fotos1
Pomnik Czynu Polaków
Pomnik Czynu Polaków
Pomnik z orłami to chyba najpopularniejszy ze szczecińskich symboli. Niepowtarzalny, charakterystyczny, łatwo zauważalny. Przez ponad trzydzieści lat na dobre wrósł w krajobraz na Jasnych Błoniach i w Parku Kasprowicza.

Pomnik miał być wyrazem szacunku i podziękowania dla mieszkańców miasta, którzy przyczynili się do odbudowania go po II wojnie światowej. Co ciekawe, idea powstania posągu narodziła się już w 1972 roku. Wtedy to właśnie w miejscowym Komitecie Wojewódzkim PZPR powstał pomysł wzniesienia takiego monumentu.

Źródła rozszerzają ten wątek i często wskazują tutaj lokalne przedsiębiorstwa rybackie (Gryf, Transocean i Odra Świnoujście), jako pomysłodawców i sponsorów przedsięwzięcia. Pieniądze na pomnik zbierało też Towarzystwo Przyjaciół Szczecina, organizując w mieście koncerty gwiazd.

Monument jest dziełem prof. Gustawa Zemły. Figury trzech orłów zostały wykonane w Warszawie.

Do Szczecina odbyły podróż barkami. Najpierw Wisłą dopłynęły do Gdańska, a później wodami Bałtyku do Świnoujścia, skąd przez Zalew Szczeciński i Odrę znalazły się w tutejszym porcie.

Długo trwał wybór nazwy dla pomnika z orłami. W końcu nazwano go Pomnikiem Czynu Polaków. Każdy z orłów symbolizuje jedno pokolenie: Polonię szczecińską sprzed II wojny światowej, pionierów powojennego Szczecina oraz pokolenie, które rozbudowało miasto.

Od 3 września 1979 roku, orły ozdabiają wejście do Parku Kasprowicza. Cały monument ma ponad 22 metry wysokości. Ptaki ważą 60 ton, a ich skrzydła mają rozpiętość sięgającą 7,5 metra.

logo mPolska

logo mPolska