Wrocław. Polska Wenecja
Wrocław to czwarte pod względem ludności (ponad 630 tyś. mieszkańców) oraz piąte pod względem powierzchni (prawie 293 km2) miasto w Polsce. Rocznie odwiedza je ok. miliona turystów. Miasto słynie z niepowtarzalnej architektury oraz ponad 100 mostów i kładek. Stąd często bywa nazywane "Wenecją Północy" lub "polską Wenecją".
Najnowszą atrakcją Wrocławia jest 49. piętrowy wieżowiec Sky Tower, a dokładniej znajdujący się na wysokości 200 metrów najwyższy punkt widokowy w Polsce. W pogodne dni widać z niego nawet oddaloną o 100 km Śnieżkę.
Dzieje Wrocławia sięgają jeszcze średniowiecza, kiedy to miasto było częścią wielkiego traktu kupieckiego zwanego Bursztynowym Szlakiem. Podczas II Wojny Światowej zniszczeniu uległo ok. 70 % budynków miasta, jednak i tak znajdziemy tu nadal ok. 8000 zabawkowych kamienic w najróżniejszych stylach: barokowym, klasycystycznym, secesyjnym, modernistycznym. Do wyjątkowych i ciekawych obiektów, które warto zobaczyć, zaliczyć można:
- gotycki ratusz na Rynku,
- modernistyczną Halę Ludową nazywana dziś „Halą Stulecia”,
- Pałac królewski (Spätgenów),
- Pałac Schaffgotschów,
- Ogród zoologiczny,
- Park Szczytnicki
- Stary Cmentarz Żydowski
Ciekawostki:
Paternoster – winda, która nie posiada drzwi i porusza się z niewielka prędkością bez przystawania na poszczególnych piętrach. Jedno z niewielu takich urządzeń znajdziemy właśnie we Wrocławiu, w budynku centrali Banku Zachodniego przy Rynku.
Fosa miejska – stale wypełniona wodą stanowi jeden z nielicznych przykładów w Europie.
Rynek we Wrocławiu – jeden z największych w Europie. Jego rozmiary to 213 m. na 178 m., co daje powierzchnię 3,8 ha. Jego powstanie datuje się na średniowiecze (XIII w.). Do rynku prowadzi aż 11 ulic.