Powiększ mapę


Wrocław. Polska Wenecja


Wrocław
to czwarte pod względem ludności (ponad 630 tyś. mieszkańców) oraz piąte pod względem powierzchni (prawie 293 km2) miasto w Polsce. Rocznie odwiedza je ok. miliona turystów. Miasto słynie z niepowtarzalnej architektury oraz ponad 100 mostów i kładek. Stąd często bywa nazywane "Wenecją Północy" lub "polską Wenecją".

Najnowszą atrakcją Wrocławia jest 49. piętrowy wieżowiec Sky Tower, a dokładniej znajdujący się na wysokości 200 metrów najwyższy punkt widokowy w Polsce. W pogodne dni widać z niego nawet oddaloną o 100 km Śnieżkę.

Dzieje Wrocławia sięgają jeszcze średniowiecza, kiedy to miasto było częścią wielkiego traktu kupieckiego zwanego Bursztynowym Szlakiem. Podczas II Wojny Światowej zniszczeniu uległo ok. 70 % budynków miasta, jednak i tak znajdziemy tu nadal ok. 8000 zabawkowych kamienic w najróżniejszych stylach: barokowym, klasycystycznym, secesyjnym, modernistycznym. Do wyjątkowych i ciekawych obiektów, które warto zobaczyć, zaliczyć można:

  • gotycki ratusz na Rynku,
  • modernistyczną Halę Ludową  nazywana dziś „Halą Stulecia”,
  • Pałac królewski (Spätgenów),
  • Pałac Schaffgotschów,
  • Ogród zoologiczny,
  • Park Szczytnicki
  • Stary Cmentarz Żydowski

Ciekawostki:

Paternoster
– winda, która nie posiada drzwi i porusza się z niewielka prędkością bez przystawania na poszczególnych piętrach. Jedno z niewielu takich urządzeń znajdziemy właśnie we Wrocławiu, w budynku centrali Banku Zachodniego przy Rynku.

Fosa miejska
– stale wypełniona wodą stanowi jeden z nielicznych przykładów w Europie.

Rynek we Wrocławiu
– jeden z największych w Europie. Jego rozmiary to 213 m. na 178 m., co daje powierzchnię 3,8 ha. Jego powstanie datuje się na średniowiecze (XIII w.). Do rynku prowadzi aż 11 ulic.

logo mPolska

logo mPolska