Powiększ mapę


Szczyrk. Górski azyl

Kamil Królikowski

Szczyrk to miasto położone w województwie śląskim, w dolinie Żylicy, w Beskidzie Śląskim. Jest jedną z najpopularniejszych górskich miejscowości turystycznych w Polsce. 

Szczyrk szczyci się szerokim wachlarzem przeróżnych atrakcji i każdy podróżnik z pewnością znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku niewątpliwie upodobają sobie narciarstwo, piesze wędrówki po górach oraz turystykę rowerową. Dla szukających mocniejszych wrażeń nie zabraknie sportów ekstremalnych, a propozycją dla turystów mniej aktywnych jest nordic walking. Nie będą zawiedzeni również ci, którzy najzwyczajniej chcą wypocząć – fizycznie i psychicznie. Szczyrk ma bowiem do zaoferowania wiele nowoczesnych punktów SPA, zabytkowe kapliczki i budowle.

 

Jedną z obleganych przez turystów atrakcji turystycznych jest Kolej Linowa Centralnego Ośrodka Sportu na Szkrzyczne. Jadąc na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego możemy podziwiać panoramę Beskidów, a przy dobrej widoczności – nawet Tatry. Dla miłośników aktywnego wypoczynku ciekawą atrakcją jest również trasa służąca do uprawiania narciarstwa biegowego oraz kolarstwa crossowego, która 1,85 km długości. Znajdziemy też wiele szlaków rowerowych, spacerowych oraz tras biegowych. Warto wspomnieć również o Biegu po Serce Zbója Szczyrka – cyklicznej imprezie sportowo-rekreacyjnej o charakterze charytatywnym, która ma na celu wsparcie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, a także pomoc celom lokalnym.

 

Amatorzy sportów wodnych mogą udać się na krytą pływalnię Centralnego Ośrodka Sportu. Entuzjaści pieszych wędrówek po górach mogą wybrać się w wiele interesujących miejsc. D o wyboru są różne szlaki. Jedną z propozycji jest wycieczka na Klimczok, położony 1117m n.p.m. Po drodze możemy również odwiedzić Muzeum Techniki w obiekcie "Chata w dechę", gdzie zgromadzone są największe w Beskidach zbiory starych motocykli, radioodbiorników lampowych, gramofonów oraz przedmiotów codziennego użytku z XIX i XX w. Innym ciekawym pomysłem jest wycieczka Przełęcz Salmopolska - Przełęcz Karkoszczonka czy wycieczka przez Skrzyczne i Malinowską Skałę na Biały Krzyż. Miłośnicy sportów ekstremalnych znajdą coś dla siebie. W sezonie letnim firmy zajmujące się turystyką aktywną do zaoferowania mają m.in. jazdę na quadach, samochodach, poduszkowcach czy lot na paralotni, natomiast w sezonie zimowym np. skutery śnieżne.

 

W Szczyrku znajduje się również wiele interesujących zabytkowych budowli. Jedną z nich jest Sanktuarium Matki Boskiej Szczyrkowskiej, jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w tym mieście. Zostało wybudowane w miejscu objawienia Najświętszej Marii Juliannie Pezda. Innym ciekawym zabytkiem jest Sanktuarium Św. Jakuba Starszego Apostoła – kościół liczący ponad 200 lat i najcenniejszy zabytek architektury w mieście. Wewnątrz monumentu możemy ujrzeć m.in. zabytkową ambonę oraz obraz przedstawiający św. Jana z XVII wieku.

 

Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od szczyrkania kamieni w kamienistych korytach potoków górskich lub od szczyrkania dzwonków zawieszonych na szyjach owiec, pasących się na halach. Na rzecz podatków kościelnych pojawił się pierwszy spis ludności, w 1630r. Osadnictwo z biegiem lat przesuwało się dalej w kierunku gór. Zwiększyła się produkcja drewna i ukształtowało pasterstwo. W XVIIw. Szczyrk zaczął dostarczać produkty Górnemu Śląsku, dla tamtejszego hutnictwa. Turystyka zaczęła się rozwijać po I wojnie światowej. Prawa miejskie Szczyrk otrzymał 1 stycznia 1973r.

Warto zobaczyć:

  • Kolej Linowa Centralnego Ośrodka Sportu na Szkrzyczne
  • Kryta pływalnia Centralnego Ośrodka Sportu
  • Sanktuarium Matki Boskiej Szczyrkowskiej
  • Sanktuarium Św. Jakuba Starszego Apostoła
  • Muzeum Techniki w obiekcie "Chata w dechę"
...
Jarosławiec. Latarnia morska
Latarnia morska to kolejna atrakcja Jarosławca. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji wspiąć się na jej szczyt, to żałujcie. Widok z góry jest wspaniały!
Wrocław. Zoo

Ogród zoologiczny – mieści się przy ul. Wróblewskiego 1–5 we Wrocławiu. Jest największym (pod względem liczby wystawianych zwierząt) i najstarszym ZOO w Polsce. Zajmuje powierzchnię 33 hektarów. Wrocławskie zoo istnieje od 1865 do dziś.

logo mPolska

logo mPolska