Powiększ mapę


Chojnice. Mury obronne

Mury obronne są pozostałością po XIV-wiecznej działalności Krzyżaków. Wysokie nawet na 9 metrów i grube na ponad 2, do dziś przypominają o wielkiej historii.

Krzyżacy opanowując Pomorze, chcieli z Chojnic uczynić niezdobytą twierdzę. Umocnienia, które otaczały serce miasta kamienno-ceglanym murem były wyposażone w 3 bramy i 24 baszty. Dodatkowo, dostępu do miasta broniła fosa.

Każda brama miała most zwodzony. Baszty o różnych kształtach służyły jako stanowiska obronno-strzelnicze oraz składy zboża i amunicji. Od XVIII wieku rozpoczął się proces likwidacji dawnych fortyfikacji. Z pozyskanego w ten sposób budulca postawiono m.in. kolegium jezuickie oraz budynki mieszkalne.

Do dziś przetrwała jedna brama – Człuchowska – w której mieści się Muzeum Historyczno-Etnograficzne. Warto też zwiedzić zachowane baszty – Wronią, Kurzą Stopę, Szewską, Więzienną i Dom Szewski. Znajdziemy tu placówki muzealne.

Na rynku znajduje się też charakterystyczny ratusz, wzniesiony w 1902 roku oraz podświetlana fontanna. Wodotrysk zdobią figury trzech kobiet – pierwowzorem dwóch posągów były autentyczne mieszkanki Chojnic.

logo mPolska

logo mPolska