Maszewo - miasto w otoczeniu murów
Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie |
Maszewo - miejscowość zamieszkana przez Wenedów, dawnych mieszkańców Pomorza Zachodniego, w 1124 roku została schrystianizowana, a w 1278 nadano jej prawa miejskie. Obecnie w Maszewie znajduje się siedziba gminy należąca administracyjnie do powiatu goleniowskiego w województwie zachodniopomorskim. Jako ciekawostka - gmina o takiej samej nazwie znajduje się w sąsiedzkim województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim.
Gmina Maszewo położona jest w obrębie równiny nowogardzkiej, wchodzącej w skład pobrzeża szczecińskiego. W granicach miasta Maszewa znajduje się największy zbiornik wodny w gminie czyli jezioro Maszewskie, o długości 1,4 km i szerokości do 150 m. Przez jezioro przepływa rzeka Leśnica, która charakteryzuje się najbardziej skomplikowanym przebiegiem wodnym na obszarze gminy. W okolicach Maszewa Leśnica łączy się ze Stepnicą, główną rzeką gminy, która swój początek bierze w mieście.

Jedną z ciekawostek przyrodniczych Maszewa jest Dąb szypułkowy, objęty ochroną, o obwodzie pnia 5,06 m i wysokości 24 m, rosnący przy Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół, przy którym stoi dąb, jest kościołem Mariackim (tradycyjna nazwa dla kościoła miejskiego o wezwaniu maryjnym np. Wniebowzięcia, Narodzenia lub Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny), którego budowę zaczęto pod koniec XIII wieku (1274 rok). Jest typową budowlą gotycką o formach charakterystycznych dla architektury miejskich far Pomorza Zachodniego. Budowę kościoła zakończono w 1358 roku.

W czasie II wojnie światowej kościół w Maszewie został częściowo uszkodzony (dach został zniszczony w 80%). Mimo szybkiej naprawy kościoła i uporządkowaniu wnętrza, pierwszą mszę po wojnie odprawiono dopiero 19 sierpnia 1945 roku, kiedy to ponownie został poświęcony. Na szczególną uwagę zasługuje pięknie rzeźbiony ołtarz z kopią Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz późnogotycki krucyfiks z początku XVI wieku, znajdujący się w kruchcie kościoła.
O charakterze miejskim grodu, w dawnych czasach świadczyły często obwarowania obronne. Mury miejskie w Maszewie wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku, zbudowane z kamieni granitowych i z cegły. W XV wieku przy jednej z bram wzniesiono smukłą cylindryczną basztę nazwaną później "Basztą Francuską". W trakcie rozwoju miasta, wytyczania nowych dróg oraz budowy parku część obwarowań rozebrano. Jednak większość murów obronnych miasta w stanie nienaruszonym przetrwała do dzisiaj.
Obok wspomnianego wyżej kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, znajduje się ratusz miejski wzniesiony w latach 1821-1827 według projektu mistrza Lawerentza, który został wybudowany na miejscu dawnej budowli z okresu średniowiecza. Obecną formę ratusz miejski uzyskał w 1920 roku. Dzisiaj mieści się w nim siedziba Urzędu Gminy Maszewo.
