Jezioro Dąbie
Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie |
To atrakcyjny zbiornik wodny w granicach Szczecina, który cieszy się ogromną popularnością. Każdego dnia można spotkać tu turystów, którzy nie lubią schodzić na suchy ląd. Rozległa niecka jeziora powstała tysiące lat temu na skutek działania lodowca. Jej powierzchnia to około 56 km2, co czyni ten akwen czwartym największym jeziorem w Polsce.
Dąbie jest również jedynym, polskim jeziorem śródlądowym, po którym mogą żeglować statki pełnomorskie. Wprawdzie średnia głębokość polodowcowej niecki wynosi zaledwie 2,61 metra, jednak tor wodny, jaki przebiega przez jezioro ma już głębokość dochodzącą do 8 metrów.
Dobrze rozwinięta, urozmaicona linia brzegowa jest niewątpliwym atutem tego zbiornika, a długość (15 kilometrów) oraz szerokość (7,5 kilometra) sprawia, że nikt nie będzie narzekał na brak warunków do atrakcyjnego żeglowania. Możliwości spławne jeziora są wprost nieograniczone. Akwen urozmaicony jest szeregiem wysp, które poprzecinane są systemem kanałów. Łączą one również wody jeziora z nurtem Odry Zachodniej. Od południa natomiast jezioro zasila Odra Wschodnia – Regalica.

Można więc wybrać się na emocjonującą wycieczkę po jeziorze, zwiedzić wszystkie jego zakątki, a następnie popłynąć w górę, a może w dół rzeki? Nierozłączną częścią akwenu jest jego fauna i flora. To miejsce występowania wielu gatunków ptaków, z orłem bielikiem na czele. Któż więc nie chciałby zobaczyć tego pięknego drapieżnika w dostojnym locie, czy też podczas polowania?

Dzięki temu każdy będzie miał możliwość slipowania swojej łodzi – wodowanie lub wyciąganie na brzeg po specjalnie przygotowanej pochylni. W marinach można także cumować celem zabrania zapasów na kolejne emocjonujące dni, a także zatankowania niezbędnego paliwa. Wycieczka po wodach oblewających Szczecin może więc trwać i trwać...
Bezpośrednio nad jeziorem leży Dąbie (dzielnica Szczecina), a także miejscowość Lubczyna i osada Bystra. Odnajdziecie w nich piękne plaże, dzięki którym można korzystać z kąpieli zarówno tych wodnych, jak i słonecznych.
Do drugiej wojny światowej po północnej stronie jeziora znajdowała się wieś Inoujście. Na przestrzeni wieków była ważnym punktem handlowym na Odrze i Inie – rzeka przepływająca na północ od dawnej wsi, prawy dopływ Odry. Została jednak zniszczona w czasie działań wojennych w 1945 roku. Obecnie znajduje się tu jedna, niezamieszkała zagroda.