Powiększ mapę


Zamek Moszna

Są zamki ładniejsze i zamki brzydsze – rzecz gustu i podejścia. Jednak są i takie, które deklasują resztę, wprawiając w zachwyt i oszołomienie praktycznie każdego. Takim obiektem jest niewątpliwie bajkowy Zamek Moszna. Przyrównywany często do niemieckiego zamku Neuschwanstein, znanego z czołówki bajek Disneya.


Najbardziej charakterystycznym elementem zamku są wieże i wieżyczki, których znajdziemy tu aż 99. Budowla wzniesiona została w 3 stylach architektonicznych. Główna środkowa cześć pochodzi z roku 1896 kiedy, to odbudowano tutaj barokowy pałac. Część wschodnia – neogotycka powstała do roku 1900. Natomiast skrzydło zachodnie –neorenesansowe wybudowano w latach 1912-1914. Warto tutaj dodać, iż mimo stosowania nazwy zamek, tak na prawdę budowla nigdy nie służyła celom obronnym. Całkowita powierzchnia obiektu to 8.000 m2, a łączna liczba pomieszczeń,odpowiada liczbie dni w roku i wynosi 365.


Przy wschodnim skrzydle znajdziemy szklana oranżerię, w której roi się od egzotycznych roślin. Atrakcją jest także wypchany muflon, ustrzelony podczas wielkiego polowania, w którym brał udział sam cesarz Niemiec, Wilhelm.

Ogromnym atutem Zamku jest otaczający go Park, którego powierzchnia liczy przeszło 200 ha. Znajdziemy tu okazy dębów, które maja nawet po 300 lat. Dodatkowo miłośników konii, może cieszc fakt, iż w zamkowej stadninie znajdziemy blisko 180 sztuk koni pełnej krwi angielskiej do wyścigów oraz koni półkrwi, które w sporcie jeździeckim startują we wszystkich dyscyplinach.

...
Wałbrzych. Zamek Książ

Książ to nazwa dzielnicy Wałbrzycha, ale także nazwa mieszczącego się w niej zespołu zamkowego. Zamek Książ jest trzecim pod względem wielkości obiektem tego typu w Polsce (większy jest tylko Zamek w Malborku i Zamek Królewski na Wawelu). Kompleks posiada ponad 400 pomieszczeń, z czego dla zwiedzających udostępniany jest Zamek Piastowski, który stanowi jego centralną część.

Zamek Czocha

Zamek Czocha – wybudowany został w latach 1241–1247 na rozkaz króla czeskiego Wacława I jako warownia graniczna Łużyc Górnych. Przez wieki wielokrotnie zmieniał właścicieli. W latach II wojny światowej w zamku mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry.

Zamek w Będzinie

Królewski Zamek Będziński powstał w II połowie XIII wieku, w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu zamieszkiwanego, najprawdopodoniej przez plemię Wiślan. Budowę zlecił władca Królewstwa Polskiego, Kazimierz III Wielki.

Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie był częścią systemu obronnego Królestwa Polskiego, który powstał za panowania Kazimierza Wielkiego pod nazwą Orle Gniazda.

logo mPolska

logo mPolska