Milicz. W Dolinie Baryczy
Milicz to niewielkie miasto leżące nad rzeką Barycz, w województwie dolnośląskim. W pobliżu miejscowości znajduje niezwykle piękny Park Krajobrazowy Dolina Baryczy – największy park krajobrazowy w Polsce, który obejmuje swym obszarem dolinę rzeki Baryczy, która stanowi malowniczą mozaikę stawów, mokradeł, łąk i lasów. Zwiedzaniu parku ułatwiają ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne, prowadzące w najatrakcyjniejsze miejsca regionu.
Miasto pochwalić się może ciekawymi zabytkami. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół św. Andrzeja Boboli – piękna świątynia z XVIII wieku, jeden z sześciu tzw. Kościołów Łaski, pierwotnie był kościołem ewangelickim. Warto zobaczyć także Pałac w Milczu – neoklacystyczną budowlę z XVIII wieku z parkiem w stylu angielskim. Nie można również przejść obojętnie obok Kościoła św. Anny czy Kościoła św. Michała Archanioła – oba z XIX wieku.
Godnym uwagi jest z pewnością miliczański rynek z zabytkowymi kamienicami.
Pierwsze wzmianki o Miliczu pochodzą z 1136 roku. W latach 1164–1358 należał do Księstwa Wrocławskiego. W 1358 r. biskupstwo sprzedało miasto wraz z kasztelanią księciu Konradowi I Oleśnickiemu. Miasto przechodziło kolejno w ręce Władysława Jagiellończyka, Zygmunta Kurzbacha, by potem trafić w posiadanie Habsburgów. W 1740 r. Milicz przeszedł pod panowanie pruskie, które trwało do 1945 r. 22 stycznia 1945 r. miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną.
Warto zobaczyć:
- Park Krajobrazowy Dolina Baryczy
- Kościół św. Andrzeja Boboli
- Pałac w Milczu
- Kościół św. Anny
- Kościół św. Michała Archanioła
- Rynek z zabytkowymi kamienicami
![]() |
Jezioro Miedwie
Jezioro Miedwie. Nieprzebyta tafla błękitu wpisana w pejzaż zachodniopomorskiej krainy. To idealne miejsce zarówno do wypoczynku, jak i aktywnego spędzania czasu. |
![]() |
Gdańsk. Wieża więzienna
Wieża Więzienna to drugi element gdańskiego barbakanu. Budowę rozpoczęto na początku XIV wieku, jednak na przestrzeni lat kilkakrotnie ją modyfikowano. |