Mielec. Lotnicze miasto
Mielec to miasto w województwie podkarpackim, leżące nad rzeką Wisłoką. Miasto słynie z bogatych tradycji lotniczych i Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego.
Malownicza miejscowość może poszczycić się ciekawymi obiektami. Warto zwrócić uwagę na Pałac w Mielcu – główną siedzibę Muzeum Regionalnego. Obecnie mają miejsce tam wystawy muzealne oraz ważne uroczystości miejskie. Uroku miastu dodaje piękny kościół Św. Mateusza – pierwotnie drewniany budynek, dzisiaj jest murowaną świątynią w stylu barokowym z dobudowaną wieżą i blaszanym hełmem z latarnią. Mielec pochwalić się może także Salą Królewską – galerią wizerunków polskich władców w Państwowej Szkole Muzycznej. Składają się na nią 44 portrety władców polski. Na uwagę zasługuje też Jadernówka – filia Muzeum regionalnego, a niegdyś dom i zakład fotograficzny rodziny Jadernych. W Muzeum możemy zobaczyć wystawę sprzętu fotograficznego oraz fotografie Jadernych. Przyciągającym miejscem jest Euro-Park w Mielcu, gdzie można podpatrzeć produkcje samolotów w Polskich Zakładach Lotniczych.
Pierwsze wzmianki o Mielcu pochodzą z 1224 roku. Lata największego rozkwitu przypadły na XVI w. Mielec stał się wtedy ważnym ośrodkiem rzemieślniczym. W 1900 miasto zostało zniszczone przez pożar. W okresie międzywojennym miejscowość weszła w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wybudowano wtedy Państwowe Zakłady Lotnicze. W czasie II wojny światowej na teren Mielca wkroczyły wojska niemieckie. W powstałych tutaj obozach pracy przymusowej uwięziono ok 4 tysięcy Polaków i Żydów.
Warto zobaczyć:
- Pałac w Mielcu
- Kościół św. Mateusza
- Sala Królewska
- Jadernówka
Jezioro Szmaragdowe
To jedno z najbardziej znanych miejsc w Szczecinie. Jezioro Szmaragdowe wpisuje się w krajobraz Puszczy Bukowej. Jego historia sięga 1862 roku. |
Ruda Śląska. Serce przemysłu
Ruda Śląska to miasto położone w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, w województwie śląskim. Powstało w wyniku połączenia miejscowości Ruda i Nowy Bytom. |