Powiększ mapę


Jastrzębie-Zdrój. Śląskie uzdrowisko

Kamil Królikowski

Jastrzębie-Zdrój to miasto położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim. Jest ośrodkiem przemysłowym w związku ze znajdującymi się tu złożami węgla kamiennego. W Jastrzębiu znajdowało się również uzdrowisko ze źródłami solankowymi, ale w 1994 zakończyło działalność.

 

W mieście znajdziemy wiele ciekawych zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje Pałac w Boryni – klasycystyczna budowla z II połowy XVIII wieku, gdzie obecnie znajduje się luksusowy hotel z restauracją. Warto także odwiedzić Dom Zdrojowy – zabytkową konstrukcję w stylu szwajcarskim, stojącą na terenie dawnego uzdrowiska.

 

Najcenniejszym zabytkiem Jastrzębia-Zdroju, a zarazem jego najstarszą świątynią jest Kościół Św. Barbary i Józefa – drewniany obiekt z XVII wieku. Na uwagę zasługuje również Sanktuarium Opatrzności Bożej. To barokowo-klasycystyczny budowla, wybudowana w miejscu spalonego kościoła, z którego udało się uratować wiele obrazów, m.in. Męki Pańskiej, Św. Katarzyny czy z Okiem Opatrzności Bożej.

 

W Bziu, dzielnicy Jastrzębia, znajduje się niezwykły, późnorenesansowy dwór. Został wybudowany w czasie wojny trzydziestoletniej i służył do celów obronnych. Nie można ominąć także Parku Zdrojowego, który niegdyś był centralnym punktem sanatorium. Niektóre z jego obiektów zachowały się jako zabytki. Wzrok odwiedzających z pewnością przykują także Łazienki, składające się z trzech budynków usytuowanych właśnie w Parku Zdrojowym. Innym ciekawym miejscem jest Willa Masnówka, która była siedzibą Zarządu Uzdrowiska, a później mieszkał tu doktor Masny – lekarz uzdrowiska. Warto się również udać do pijalni wód czy muszli koncertowej, gdzie niegdyś odbywały się występy artystów.

 

Pierwsze wzmianki o osadach będących na obecnym terenie Jastrzębia pochodzą z 1270 roku. Sama nazwa Jastrzębie pojawiła się dopiero w II połowie XV w. Rozwój miejscowości związany był z odkryciem pokładów solanki jodowo-bromowej w 1859 roku i dwa lata później rozpoczęto budowę kompleksu sanatoryjno-leczniczego. W 1869 r. uzdrowisko stało się własnością spółki Actien Commandit Gesellschaft, która zmodernizowała istniejące obiekty i zbudowała muszlę koncertową i drewniany deptak. W 1881 r. powstał pierwszy kompleks sanatoryjny z kościołem, klasztorem, szpitalem i budynkiem sanatoryjnym - należący do Katolickiego Zakładu Dziecięcego NMP. Podczas I wojny światowej wiele z tutejszych sanatoriów przystosowano do potrzeb szpitali dla rannych żołnierzy. W okresie międzywojennym, w wyniku plebiscytu w 1921, Jastrzębie przyłączono do Polski. Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 r. miasto zajęły wojska niemieckie, a w styczniu 1945 r. wojska sowieckie. W 1963 r. Jastrzębie Zdrój otrzymało prawa miejskie.

Warto zobaczyć:

  • Pałac w Boryni
  • Dom Zdrojowy
  • Kościół Św. Barbary i Józefa
  • Sanktuarium Opatrzności Bożej
  • Park Zdrojowy
  • Łazienki
  • Willa Masnówka
  • muszla koncertowa
  • pijalnia wód
...
Niechorze - latarnia morska
Jedną ze znanych i chętnie odwiedzanych miejscowości nadmorskich województwa zachodniopomorskiego jest Niechorze.
Ełk. Wśród jezior

Ełk to największe miasto na Mazurach. Malownicze położenie wśród lasów i jezior, czyni z miasta prawdziwe centrum urlopowe.

logo mPolska

logo mPolska