Glinna - cmentarz żołnierzy niemieckich
Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej (Deutsche Kriegsgräberstätte Neumark) jest symbolem pojednania polsko-niemieckiego, przyczyniającym się do budowania zaufania i zachowania w pamięci wydarzeń historycznych. Powstał on w wyniku porozumienia szefów rządów Polski i Niemiec – Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla.
Na terytorium RP od 1990 roku prowadzona jest ekshumacja żołnierzy niemieckich poległych i pochowanych na terytorium Polski, zgodnie z polsko-niemieckim traktatem o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Nekropolia w Glinnej jest jednym z 13 cmentarzy wojennych w Polsce, gdzie pochowani są żołnierze niemieccy, którzy zginęli podczas działań wojennych na terenie naszego kraju.
Oficjalne otwarcie cmentarza nastąpiło 15 lipca 2006 roku. Cmentarz w Glinnej powstał w latach 2001-2004 jako efekt współpracy Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" i Gminy Stare Czarnowo, która bezpłatnie przekazała teren. Cmentarz docelowo będzie mógł pomieścić 32 000 grobów, stając się tym samym największą w Polsce nekropolią, w której pochowani będą niemieccy żołnierze polegli podczas II wojny światowej. Nadzorem nad ekshumacją i przeniesieniem szczątków na cmentarze wojenne, zajmują się polska Fundacja Pamięć i Niemiecki Narodowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi.
Cmentarz w Glinnej znajduje się na polanie, na skraju Puszczy Bukowej, przy drodze ze Starego Czarnowa do Ogrodu Dendrologicznego. Wzdłuż cmentarnych alejek usytuowane są kamienne krzyże pod którymi pochowano szczątki ekshumowany żołnierzy. W centralnym punkcie nekropolii znajdują się granitowe tablice z wyrytymi w nich nazwiskami pochowanych tu żołnierzy niemieckich. Obecnie na cmentarzu w Glinnej spoczywa 17 000 Niemców, poległych na ziemiach Pomorza Zachodniego.
W czasie II wojny światowej, na polskich ziemiach zginęło 468 000 żołnierzy niemieckich z różnych formacji wojskowych. W obu wojnach światowych na terenie Polski poległo ich ponad 850 000. Od początku lat 90. XX wieku, gdy nastąpiła normalizacja stosunków Polski ze zjednoczonymi Niemcami, rozpoczęto prace zmierzające do uporządkowania kwestii wojennych pochówków niemieckich. Sprawą tą zajęły się: Polski Czerwony Krzyż i Ministerstwo Kultury oraz Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Od lipca 1998 roku opieka nad nowo powstającymi cmentarzami żołnierzy niemieckich stała się zadaniem Polskiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
