Białogard. Dla turysty
Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie |
Białogard to bardzo stare miasto o fascynującej historii i interesujących zabytkach. Dawne budowle, pozostałości po miejskich murach, starówka – warto tu przyjechać i pospacerować.
Białogard znajduje się w północno-centralnej części województwa, 37 kilometrów na południowy-wschód od Kołobrzegu. Ze Szczecina najwygodniej kierować się drogą nr 6 – odległość od stolicy regionu to prawie 140 kilometrów.
Według źródeł, już w VII wieku nad Parsętą i Liśnicą stał warowny gród. W XII wieku został dwukrotnie zdobyty przez Bolesława Krzywoustego i włączony do Polski. Od 1299 roku Białogard uzyskał prawa miejskie. Później powstały mury obronne i kościół farny, a miasto dołączyło do Związku Hanzy (w 1387 roku).

Stare Miasto do dziś zachowało zabytkowy, szachownicowy układ urbanistyczny z XIV wieku. W centralnej jego części znajduje się kwadratowy rynek z fontanną oraz szereg zabytków.
W historii zapisał się epizod historyczny, znany jako „wojna o krowę”. Chodzi o zatarg pomiędzy Świdwinem a Białogardem – a w zasadzie pomiędzy chłopami z tych miast – o wspomniane zwierzę. Zbrojne starcie zakończyło się zwycięstwem Świdwina. Na pamiątkę tego wydarzenia od 1969 roku organizowana jest impreza – zawody sprawnościowe pomiędzy mieszkańcami obydwóch miast. Obecnie Bitwa o krowę zawsze kończy się wspólną biesiadą. |
Spacerując po mieście, warto zwrócić uwagę na ostrołukową, ceglaną Bramę Wysoką (Połczyńską). To pozostałość po średniowiecznych umocnieniach miejskich – od XVII do XIX wieku mieściło się tutaj więzienie. Później brama została przekazana Muzeum Narodowemu. Obecnie jest to siedziba Galerii Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. W łuku przejazdu zostało wmurowane metalowe strzemię – według opowieści, należało ono do dowódcy wojsk świdwińskich i zostało zdobyte przez białogardzian podczas bitwy o krowę w 1469 roku.

Warto zobaczyć:
-
kościół Narodzenia NMP z 1310 roku.
-
kościół św. Jerzego, również z XIV wieku.
-
dawny cmentarz ewangelicki, obecnie komunalny, wielowyznaniowy
-
pozostałości murów obronnych z przełomu XIV i XV wieku
-
Brama Wysoka (Połczyńska) z XIV wieku,
-
ratusz z pierwszej połowy XIX wieku
Okolica nadaje się też do uprawiania aktywnej turystyki. Przebiega tędy tzw. Szlak Solny (z Karlina do Moczyłek) – 27 kilometrów, trasa oznaczona kolorem czerwonym; szlak torami byłej kolejki wąskotorowej, oraz szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego (kolor czerwony). A dla miłośników dwóch kółek są dwie trasy rowerowe: dookoła miasta oraz szlakiem najstarszych śladów osadnictwa na Ziemi Białogardzkiej.
Fot. Wikipedia (Kluka)