Powiększ mapę


Darłowo - królewskie miasto


Pokaż Pomorze Zachodnie na większej mapie

Darłowo to kilkunastotysięczne miasto położone nad rzeką Wieprzą, nad wybrzeżem Bałtyku. Około 30 kilometrów na południowy-zachód znajduje się Koszalin.

Piaszczysta plaża Darłówka (nadmorskiej części Darłowa) każdego roku zapełnia się turystami i jest popularnym celem urlopowych wyjazdów. Do tego widok na ujście rzeki Wieprzy i mamy małą rewelację :) Jednak to miasto ma do zaoferowania dużo więcej! Wystarczy przejechać 3 kilometry w głąb lądu, żeby poczuć ducha historii i przenieść się w czasie. Znajdziemy tu zupełnie wyjątkowe Stare Miasto, które po prostu trzeba zwiedzić!

Na początek trochę historii: Darłowo zostało założone przez księcia rugijskiego, Wisława II. Początkowo istniało pod nazwą Dirlov, a miejscowa ludność żyła z rybactwa, żeglarstwa i tkactwa. W połowie XIV wieku znalazło się pod panowaniem książąt pomorskich. W tym czasie – za sprawą Bogusława V – rozpoczęła się także budowa zamku, a miasto rozwijało się coraz prężniej by niedługo później dołączyć do związku miast hanzeatyckich.

akt_fotos1
Ujście Wieprzy w Darłówku, fot. Wikipedia (Stimoroll)
Ujście Wieprzy w Darłówku, fot. Wikipedia (Stimoroll)
Dynamiczny rozwój Darłowa został wstrzymany przez poprzez kataklizmy. Jednym z najgłośniejszych było zalanie miasta przez morze w 1497 roku. Fala była tak duża, że wyrwała z portu cztery statki. Miasto przeżyło także kilka potężnych pożarów, powodzi i epidemii. Turystycznie zaczęło rozwijać się w drugiej połowie XIX wieku.

Ciekawostki:

  • Podczas panowania niemieckiego, miasto nosiło nazwę Rügenwalde. To właśnie stąd pochodziła słynna kiełbasa Rügenwalder Teewurst.
  • W 1382 roku urodził się tutaj Eryk Pomorski, późniejszy król Norwegii, Danii i Szwecji. Po detronizacji wrócił do Darłowa, gdzie został pochowany. Od 1987 roku w mieście odbywa się Jarmark Eryka – w skład imprezy wchodzą m.in. targi kolekcjonerskie, kiermasz rękodzieła, rycerskie turnieje itp.


Na szczególną uwagę zasługuje darłowskie Śródmieście. To typowy średniowieczny układ ulic z centralnie umieszczonym rynkiem. To także jedno z najlepiej zachowanych, dawnych założeń miejskich w regionie. Do dziś przetrwała także jedna jedna brama prowadząca niegdyś do wnętrza grodu otoczonego murami.

Warto zobaczyć:

  • Zamek Książąt Pomorskich
  • Kościół Mariacki
  • Ratusz
  • Brama Wysoka
  • Młyn wodny (ul. Kanałowa 3)

Fot. Wikipedia (Stimroll)

logo mPolska

logo mPolska