Powiększ mapę


Piwniczna-Zdrój

Kamil Królikowski

Piwniczna Zdrój to niewielkie miasteczko leżące nad rzeką Poprad, w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim.


Ta uzdrowiskowa miejscowość jest często odwiedzana przez turystów ze względu na piękne widoki oraz okoliczne szczyty, które nie są trudne do zdobycia, a możemy podziwiać z nich wspaniałe krajobrazy. Ciekawymi szczytami są z pewnością Eliaszówka, Niemcowa, Granica czy Kicarz. Piwniczną Zdrój obejmuje obszar Popradzkiego Parku Krajobrazowego, skąd również możemy się zachwycać niezwykłą fauną i florą.


Nie brakuje w Piwnicznej także innych atrakcji. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nad wodą mogą udać się na spływ łodziami doliną Popradu. Ponadto, miejscowość przecina wiele tras i szlaków turystycznych dla pieszych, rowerzystów i jazdy konnej, które łącznie mają ponad 280 km. Znajduje się też tutaj wypożyczalnia quadów. Zawiedzeni także nie będą fani paintballa czy tenisa ziemnego. Amatorzy sportów zimowych z kolei mają do wyboru dwie stacje narciarskie: w Suchej Dolinie i Wierchomli.


Warto również zwrócić uwagę na okoliczne zabytki. Układ urbanistyczny miasta z czworobocznym rynkiem pozostał niemalże niezmieniony od czasów jego lokacji. W zachodniej części rynku znajduje się ratusz, który niegdyś pełnił funkcję wartowni. Nie można nie wspomnieć też o kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP – bazylikowej budowli z wieżą i dzwonem. Prezbiterium kościoła kryje obraz – św. Józef z Dzieciątkiem, namalowany przez Bolesława Barbackiego.


Miasto zostało założone 1 lipca 1348 roku na prawie magdeburskim przez Kazimierza Wielkiego. Podobnie jak i inne miasta w Polsce, Piwniczną również nie szczędziły liczne klęski. W latach 1874-1876 wybudowano kolej Nowy Sącz –Muszyna, jednak przystanek kolejowy w mieście powstał dopiero 1908 roku. W roku 1876 w Piwnicznej wybuchł pożar, wskutek którego spłonęło 40 domów. W późniejszych latach odkryto źródła wód mineralnych.

...
Kościół św. Mikołaja w Kamieniu Pomorskim
Kolejnym zabytkiem sakralnym wartym odwiedzenia jest wzniesiony w XIV wieku kościół p.w. św. Mikołaja. Z początku swego istnienia pełnił funkcję kaplicy szpitalnej i cmentarnej. Prawdopodobnie fundatorami kościoła byli rybacy oraz ludzie morza.
Elbląg. Ścieżka kościelna

Ścieżka kościelna to jedna z największych atrakcji Elbląga. Interesująca pozostałość po średniowiecznej świetności miasta. Do dziś zachowała się tylko w części, ale pomimo tego, robi wrażenie.

logo mPolska

logo mPolska