Powiększ mapę


Zabrze

Zabrze to około stuosiemdziesięciotysięczne miasto leżące w województwie śląskim na Wyżynie Śląskiej. Mimo że powstało już w XIII wieku, to jest jednym z najmłodszych miast aglomeracji górnośląskiej.


Miłośnicy turystyki industrialnej, czyli zwiedzania starych obiektów przemysłowych, z pewnością wypatrzą coś dla siebie. Znajdziemy tu Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego „Guido”. W kopalni tej na szczególną uwagę zasługuje sieć podziemnych chodników, do których zjeżdża się oryginalną klatką górniczą w XIX­wiecznym szybie. Dodatkową ciekawostką jest sala koncertowa 320m pod ziemią.


Warto również odwiedzić Skansen Górniczy „Królowa Luiza”, gdzie znajdują się budynki z XIX wieku z maszynownią i nadszybiem byłego szybu Carnall.


Zabytkiem zasługującym odwiedzenia jest Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka, gdzie stale odbywają się różne spektakle.


W Zabrzu nie brakuje też pięknych widoków. Wbrew pozorom aż sześćdziesiąt procent stanowią tu tereny zielone­ pola, parki, lasy. Grzechem byłoby pominąć Miejski Ogród Botaniczny z tysiącem gatunków drzew i krzewów oraz kolekcjami roślin pochodzących z prawie wszystkich stref klimatycznych. Nie można także przejść obojętnie obok dwóch pięknych rzek ­ Kłodnicy i Bytomki. Wielbiciele aktywnego spędzania czasu mogą wybrać się na Kąpielisko Leśne w Maciejowie, gdzie mogą odpocząć od zgiełku miasta.


Dla miłośników aktywnego wypoczynku doskonałym miejscem jest Kąpielisko Leśne w Zabrzu­ Maciejowie, dający wiele możliwości spędzania czasu. Obiekt ma powierzchnię 22 hektarów. Znajduje się tu duży basen wraz ze zjeżdżalnią, mały basen, tereny spacerowe, ścieżki rowerowe oraz różnego rodzaju boiska i place zabaw.


Zabrze powstało już w XIII wieku, jednak prawa miejskie otrzymało dopiero w 1922 roku. Głównym zajęciem osadników była uprawa roli, później również uprawa chmielu. W XIV wieku rozpoczął się rozwój okolicy, w związku z wykupieniem wsi przez miejscowego szlachcica. Odnalezienie złoża węgla kamiennego doprowadziło do wybudowania kopalni w 1796 roku, a rok później powstała jeszcze jedna. W XIX wieku, w wyniku rewolucji przemysłowej na pierwszym miejscu uplasował się przemysł ciężki Powstały nowe obiekty, takie jak huta Donnersmarcka, fabryka lin stalowych, elektrownia i wiele innych. Skonstruowano też tramwaj parowy.


Ciekawe miejsca:

  • Zabytkowa Kopalnia „Guido”
  • Skansen "Królowa Luiza”
  • Ogród Botaniczny
  • Teatr Nowy
  • Kąpielisko Leśne
logo mPolska

logo mPolska