Powiększ mapę


Narol

Kamil Królikowski

Narol to przepiękne miasto położone na Roztoczu Wschodnim, nad rzeką Tanwią, w województwie podkarpackim.


Miejscowość nazywana jest „miastem Łosiów”, gdyż w połowie XVIII wieku stała się własnością rodu Łosiów herbu Dąbrowa, a najbardziej zasłużony – Feliks Antoni hrabia Łoś – wybudował tu niezwykły pałac oraz kościół Narodzenia NMP. Pałac po latach ruiny został odrestaurowany z inicjatywy Fundacji Pro Academia Narolense i obecnie powstaje tu centrum artystyczne. W Narolu co roku odbywa się także Cesarsko-Królewski Jarmark Galicyjski – festyn z udziałem twórców ludowych.


Narol może się pochwalić ciekawymi zabytkami. Jednym z nich jest kaplica dworska „Serca Jezusowego” z dzwonnicą. Niestety kaplica jest obecnie nieczynna. Na szczególną uwagę zasługuje też znajdujący się na rynku ratusz z 1932 roku, z podcieniami i wieżyczką. Mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy Narol. Warto zobaczyć również rzeźba Jana Nepomucena przedstawiająca Jana Nepomucena adorującego wizerunek Matki Bożej ze Starej Boleslavii. Według przekazów źródłowych, w połowie XVIII wieku to właśnie ten święty uratował życie Feliksowi Antoniemu hrabiemu Łosiowi, właścicielowi Narola. Nie można także przejść obojętnie obok znajdującej się przed ratuszem figury św. Floriana z 1800 roku. Grzechem byłoby pominąć także obiekty takie jak mauzoleum Puzynów, cerkiew greckokatolicką czy krzyże bruśnieńskie.


Osada początkowo nosiła nazwę Florianów, która pochodziła od założyciela Floriana Łaszcza Nieledowskiego i jego małżonki Katarzyny z Trzcieńskich. Miejscowość została założona 1596 roku, a w 1648 zniszczyli ją Kozacy. Ludność przeniosła się nieco na zachód, zakładając osiedle pod nazwą Narol Miasto. Od XVII wieku Narol przechodził kolejno w ręce rodu Silnickich, Potockich, Antoniego Dziewałtowskiego, Łosiów, a następnie Puzynów oraz Korytkowskich. W 1914 miasto zostało zniszczone przez Austriaków.

...
Glinna - ogród dendrologiczny
Ogród dendrologiczny w Glinnej (arboretum) znajduje się na skraju Puszczy Bukowej, w gminie Stare Czarnowo. Powierzchnia ogrodu wynosi 6 ha.
Gdańsk. Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna to jeden z najsłynniejszych elementów i najważniejszych symboli Gdańska. Wizerunek rzymskiego bóstwa mórz i oceanów to obowiązkowy gość turystycznych fotografii.

logo mPolska

logo mPolska