Powiększ mapę


Dynów. Na Podkarpaciu

Kamil Królikowski

Dynów to miasto położone na Pogórzu Dynowskim, nad rzeką San, w województwie podkarpackim.


Nie brakuje tu miejsc pełnych uroku. Charakterystycznym elementem architektury dynowskiej są przydrożne figury i kapliczki. Jedną z najciekawszych jest kapliczka słupowa przy ulicy Piłsudskiego.
Ciekawym obiektem jest także kursująca między Przeworskiem, a Dynowem jedna z nielicznych kolejek wąskotorowych w Polsce, której trasa biegnie wśród malowniczych wzgórz. Na uwagę zasługują także pozostałości po dworcu Trzecieskich, w których znajduje się oficyna dworska z 1905 roku, drewniana studnia z początku XX wieku oraz pozostałości parku krajobrazowego.

 

Dynów może się też pochwalić pięknymi kościołami. Jednym z nich jest Kościół św. Wawrzyńca – późnorenesansowa budowla z początku XVII wieku. Przy kościele stoi pomnik papieża Jana Pawła II wystawiony w 2000 roku w hołdzie Ojcu Świętemu. Warto odwiedzić również Kościół Św. Bartłomieja. We wnętrzu budowli znajdują się m.in. prace regionalnych artystów - rzeźbiarza Bogusława Kędzierskiego oraz artysty plastyka Grzegorza Sacały.

 

Pierwsze wzmianki o Dynowie pochodzą z 1423 roku. W 1506 roku miasteczko zostało zniszczone przez napad Tatarów. Do czasu wojen szwedzkich, Dynów był jednym z najludniejszych miast ziemi sanockiej. Utworzenie w 1886 roku sądu powiatowego i w 1895 roku urzędu podatkowego podniosło rangę i prestiż miasteczka. W 1904 roku powstało połączenie Dynowa z Przeworskiem.


Warto zobaczyć:

  • Kapliczka słupowa przy ulicy Piłsudskiego
  • Kolejka wąskotorowa
  • Pozostałości po dworcu Trzecieskich
  • Kościół św. Wawrzyńca
  • Pomnik Papieża Jana Pawła II
  • Kościół św. Bartłomieja
...
Szczecin. Gmach Urzędu Wojewódzkiego
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie został oddany do użytku w 1911 roku. Razem z Muzeum Narodowym, Zamkiem Książąt Pomorskich i Katedrą św. Jakuba tworzy nadodrzański wizerunek miasta.
Elbląg. Na Żuławach

Elbląg jest najstarszym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, a także jednym z najstarszych miast w całej Polsce. Prawa miejskie uzyskało w 1246 roku. Dawniej Elbląg posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla.

logo mPolska

logo mPolska