Powiększ mapę


Bielsko-Biała. Z wizytą u Bolka i Lolka

Kamil Królikowski

Bielsko-Biała to miasto w województwie śląskim. Niedaleko znajdują się Jawor i Żywiec.

Bielsko-Biała jest znakomitym miejscem dla miłośników górskich wędrówek. Miasto znajduje się u podnóża Beskidu Śląskiego, skąd można zdobyć Szyndzielnię lub wjechać tam kolejką gondolową. Innym pięknym obiektem jest malownicze Jezioro Międzybrodzkie, gdzie w celu wypoczęcia zjeżdżają całe rodziny.

 

Na uwagę w Bielsku-Białej zasługują zadziwiające zabytki. Warto odwiedzić zamek, który góruje nad miastem. Jest to najstarsza zabytkowa budowla Bielska. Obecnie ma tam siedzibę Muzeum w Bielsku-Białej. Ciekawym miejscem jest Rynek – piękny plac, przy którym ciągną się zabytkowe kamienice, a na środku stoi interesująca fontanna. Nieopodal rynku znajduje się Katedra Św. Mikołaja z wysoką wieżą i wyróżniającymi się widokowymi balkonami.

 

Nie można także przejść obojętnie obok Ratusza – przepięknej, poteżnej budowli w stylu eklektycznym z bogatą bryłą, gdzie obecnie siedzibę mają władze miasta. Warto też wybrać się do pięknego Teatru Polskiego w Bielsku- Białej, który wieczorem jest podświetlany.

 

Znajduje się tu także Studio Filmów Rysunkowych. W ciagu 60 lat swej działalności wytwórnia wyprodukowała ponad 1000 filmów. Stąd pochodzą Bolek i Lolek, Reksio i kangurek Hip-Hop.W Bielsku-Białej można podziwiać fantastyczne pomniki z brązu tych postaci z dawnych filmów rysunkowych.

 

Miasto powstało po II wojnie światowej, na skutek połączenia w 1951 r. Bielska z Białą. Bielsko, starsze z miast otrzymało prawa miejskie prawdopodobnie już w 1312 r., natomiast Biała w 1723 r. W XIX w. była jednym z ważniejszych miast handlowych i przemysłowych Galicji. Od 1918 znalazła się w granicach odrodzonego państwa polskiego. We wrześniu 1939 Bielsko i Biała zostały wcielone do Rzeszy. Okolice Bielska i Białej były miejscem masowych egzekucji powstańców śląskich. Miasto było stolicą województwa bielskiego w latach 1975-1998.

...
Chojnice. Bazylika mniejsza

Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela to jeden z symboli Chojnic. XIV-wieczna świątynia jest najstarszym i najważniejszym zabytkiem miasta.

Gdańsk. Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna to jeden z najsłynniejszych elementów i najważniejszych symboli Gdańska. Wizerunek rzymskiego bóstwa mórz i oceanów to obowiązkowy gość turystycznych fotografii.

logo mPolska

logo mPolska