Powiększ mapę


Czersk. Kościół św. Marii Magdaleny

Neogotycki kościół św. Marii Magdaleny jest jednym z najciekawszych zabytków sakralnych regionu i zarazem najokazalszą budowlą Czerska. Świątynia została wzniesiona w 1913 roku.

Czerska parafia ma swoje korzenie w odległych czasach. Istniała już prawdopodobnie w XII wieku. W dokumentach pojawiła się po raz pierwszy w 1382 roku. W XVI wieku istniał tu drewniany kościół z wieżą. Jednak w połowie wieku XVIII został zniszczony w wyniku pożaru. Kolejna świątynia (również z drewna) została rozebrana i zastąpiona kościołem murowanym (1852 rok). Jednak nie była to ostatnia świątynia w sercu miasteczka – obecny kościół powstawał w latach 1910 – 1913.

Halowy, trójnawowy kościół św. Marii Magdaleny jest jednym z najokazalszych zabytków sakralnych w okolicy. Osadzony na planie krzyża, z daleka jest widoczny dzięki swojej wysokiej na 40 metrów wieży. W jej wnętrzu znajdują się cztery dzwony – największy waży 1400 kg.

Architektonicznie świątynia została wyposażona w dziesiątki dekoracyjnych smaczków, które wyróżniają ją na tle innych budowli. Ozdobne szczyty, wielospadowe dachy, blendy, ostrołukowe okna i drzwi – to prawdziwy raj dla miłośników architektury.

Bogate zdobienia świątyni są dziełem najwybitniejszych pomorskich artystów minionych czasów. Ołtarz świątyni pochodzi z 1611 roku. Do Czerska trafił jako dar kapituły chełmińskiej. Centrum bogato zdobionego w rzeźby i motywy roślinne ołtarza, stanowi obraz przedstawiający Trójcę Świętą w otoczeniu aniołów. Malowidło o wymiarach 2,30 x 1,55 metra jest autorstwa Hermana Hana.

Dodatkowo w kościele znajduje się siedem ołtarzy bocznych: świętych Michała, Marii Magdaleny, Najświętszej Marii Panny, Judy Tadeusza, Antoniego, Świętego Krzyża oraz ołtarz posoborowy z ambonką.

Warto też zwrócić uwagę na zabytkowe, granitowe kropielnice, znajdujące się przy głównym wejściu – jedna pochodzi z XIII wieku, a druga z XV.

Kolejnym elementem są liczne malowidła ścienne i freski na suficie. Dzieła przedstawiają tematy z Pisma Świętego. Na ścianach kościoła wiszą pokaźne obrazy prezentujące kolejne stacje Drogi Krzyżowej.

Kościół może pomieścić około 4000 osób, z czego miejsc siedzących jest około 900. Z okazji stulecia istnienia, do kościoła została wprowadzona relikwia bł. Jana Pawła II.

logo mPolska

logo mPolska