Powiększ mapę


Kazimierz Dolny

Kamil Królikowski

Kazimierz Dolny to malownicze miasto położone nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego, w województwie lubelskim.

 

Miasto zachwyca urokliwymi zakątkami oraz unikalnym zespołem urbanistyczno- architektoniczno- krajobrazowym, który został zaliczony do najwyższej w skali światowej klasy zabytków. Cennym obiektem jest Kazimierski Park Krajobrazowy, w którym wydzielono kilka rezerwatów. Będąc w Kazimierzu Dolnym z pewnością warto wybrać się na Bulwar Nadwiślański – piękne i romantyczne miejsce na spacery.

 

W sezonie letnio- wiosennym w Kazimierzu Dolnym odbywa się wiele ciekawych imprez, m.in. Festiwal Filmowy, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Letnie Wieczory Muzyczne czy Rajd Starych Samochodów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

Miejscowość słynie także z wielu interesujących zabytków. Na uwagę zasługują dwie zasiądujące ze sobą kamienice Przybyłów, które są jednym z symboli miasta. Warto zobaczyć również kościół farny – wspaniały renesansowy kościół stojący ponad Rynkiem. Ciekawym obiektem są także ruiny zamku górujące ponad miastem. Nie można przejść obojętnie obok baszty – stojącej na szczycie wzgórza zamkowego okrągłej, kamiennej wieży z przełomu XIII i XIV wieku. Warto poświęcić też trochę uwagi zabytkom takim jak kościół św. Anny i szpital św. Ducha, kościół Zwiastowania NMP i klasztor Reformatów czy Kamienicę Celejlowską. W tej ostatniej mieści się Oddział Muzeum Nadwiślańskiego.

 

Początki osady sięgają XI wieku. Na jednym ze wzgórz istniała osada zwana Wietrzną Górą, należąca do zakonu benedyktynów. W 1181 roku osadę Kazimierz Sprawiedliwy przekazał norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca. Norbertanki zmieniły nazwę osady na cześć darczyńcy, Kazimierz. Rozwój miasta nastąpił w II połowie XVI wieku i związany był z szybko rosnącym handlem zbożem, wysyłanym Wisłą do Gdańska. Pełny rozkwit miasta przypadł na I połowę XVII wieku.

 

Warto zobaczyć:

  • Bulwar Nadwiślański
  • Kazimierski Park Krajobrazowy
  • Kamienice Przybyłów
  • Kościół farny
  • Baszta
  • Kościół św. Anny i szpital św. Ducha
  • Kościół Zwiastowania NMP
  • Kamienica Celejlowska
  • Oddział Muzeum Nadwiślańskiego
...
Jezioro Szmaragdowe

To jedno z najbardziej znanych miejsc w Szczecinie. Jezioro Szmaragdowe wpisuje się w krajobraz Puszczy Bukowej. Jego historia sięga 1862 roku.

Barlinek. Piękny "Mały Berlin"
Barlinek to niezwykle przytulne miasto, które z łatwością oczaruje każdego. Swój niepowtarzalny klimat zawdzięcza przede wszystkim malowniczemu położeniu pośród lasów, jezior i wzgórz.
Olsztyn. Serce Warmii

Olsztyn – stolica województwa warmińsko-mazurskiego, dawniej funkcjonujący pod nazwami Allenstein, Holstin. 16 jezior w granicach administracyjnych miasta to ewenement na skalę kraju.

logo mPolska

logo mPolska