Sandomierz
Sandomierz to piękne miasto położone nad rzeką Wisłą, na granicy Wyżyny Sandomierskiej, w województwie świętokrzyskim. Miasto nazywane jest „Małym Rzymem”, gdyż podobnie jak Rzym, znajduje się na siedmiu wzgórzach.
W Sandomierzu nie brakuje atrakcji przyciągających turystów. Jedną z nich są podziemia sandomierskie – funkcjonujące od wieków podziemne lochy i piwnice, udostępnione obecnie do zwiedzania. Warty uwagi jest również Wąwóz Królowej Jadwigi – niezwykła atrakcja przyrodnicza znajdująca się w centrum miasta.
Ciekawostką jest fakt, że w Sandomierzu kręcony jest popularny serial „Ojciec Mateusz”, za sprawą którego miasto zyskało na sławie.
Sandomierz pochwalić się może także ogromem ciekawych zabytków. Na uwagę zasługuje XIV- wieczna katedra – gotycka świątynia, w której przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego podarowane przez króla Władysława Jagiełłę. Interesującym obiektem jest ratusz stojący w centralnej części Rynku. Budowla powstała w XIV wieku, a w wieku XVI ją przebudowano ją w stylu renesansowym. Ratusz ten jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ratuszy w Polsce. Nie sposób też przejść obojętnie obok sandomierskiego zamku – budowli z XIV wieku powstałej w miejscu wcześniejszego grodu. Obecnie znajduje się tam Muzeum Okręgowe. Wśród najwspanialszych zabytkowych obiektów Sandomierza nie może również zabraknąć Bramy Opatowskiej – jedynej zachowanej bramy miejskiej pochodzącej z XIV wieku i będącej elementem średniowiecznego systemu obrony miasta. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z X wieku. Obok zbudowanego później Domu Długosza, powstał w sąsiedztwie drugi gród, który dał początek miastu. W okresie podziałów na dzielnice Sandomierz stał się stolicą księstwa. Prawa miejskie otrzymał przed 1227 rokiem. Handel odegrał ważną rolę w rozwoju miasta w XV wieku. W okresie zaborów Sandomierz stał się miastem pogranicznym między Królestwem Polskim a Galicją i stracił swoje znaczenie administracyjne a także gospodarcze.
Warto zobaczyć:
- XIV-wieczna katedra
- Ratusz
- Sandomierski zamek
- Muzeum Okręgowe
- Brama Opatowska
![]() |
Sopot. Latarnia morska
Sopocka latarnia morska jest jednym z kilkunastu czynnych „strażników wybrzeża”. Jej światło sięga na odległość siedmiu mil morskich (ok. 13 kilometrów). |
![]() |
Gorzów Wielkopolski
Gorzów Wielkopolski – stolica województwa lubuskiego i największe miasto w regionie. Położone nad Wartą i – niczym Rzym – na siedmiu wzgórzach. Bez wątpienia może to być atrakcyjny punkt na mapie weekendowej wycieczki. |
![]() |
Bydgoszcz. Serce Kujaw
Bydgoszcz to pięknie położone miasto, otoczone z każdej strony potężnymi lasami i nad dwoma rzekami – Brdą i Wisłą. To idealny teren zarówno dla miłośników zwiedzania, jak i odpoczynku na łonie natury. |