Kielce. W Górach Świętokrzyskich
Kielce – serce województwa świętokrzyskiego. To bardzo pięknie położone miasto – w górach, nad rzeką Silnicą. Zdecydowanie warto umieścić je na mapie wakacyjnych i weekendowych szlaków.
W granicach miasta znajdują się dwa pasma górskie (Kadzielniańskie oraz Dymińskie), pięć rezerwatów przyrody oraz tereny Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Z powstaniem miasta wiąże się pewna legenda:
„Przed ponad 900 laty w miejscu, gdzie dziś leży stolica województwa świętokrzyskiego, były nieprzebyte, pełne zwierzyny lasy, które przyciągały myśliwych. Polował tu także Mieszko. Kiedy w pogoni za zwierzyną zgubił swoich kompanów, wyjechał na nieznaną polanę i strudzony zasnął w trawie. Przyśniło mu się, że został napadnięty przez zbójców, a ci usiłują wlać mu do ust truciznę. Gdy zaczął już tracić siły, nagle objawił mu się św. Wojciech, uniósł pastorał i na ziemi nakreślił kręty szlak, który przemienił się w strumień wody. Mieszko obudził się, nieopodal ujrzał źródło. Woda w nim była smaczna, przejrzysta, taka jak we śnie. Poczuł przypływ nowych sił i szybko odnalazł swój orszak. Odjeżdżając z polany Mieszko zauważył ogromne, białe kły nieznanego zwierza, być może dzika. Zapowiedział, że wybuduje tu gród z kościołem. Niedługo potem zbudowano w sercu puszczy osadę. Na polanie postawiono kościół pw. św. Wojciecha, a strumień, z którego woda przywróciła księciu siły, mianowano Silnicą. Osadę zaś nazwano Kiełce – na pamiątkę znalezionych tajemniczych kłów. Nazwa z biegiem czasu przekształciła się w Kielce”. [Wikipedia]
W historii Kielce zawsze pełniły funkcję ważnego ośrodka miejskiego, w którym chętnie gościli królowie i inni możni dawnej Europy. Do historii przeszła data 24 maja 1800 roku, kiedy to w wielkim pożarze spłonęła znaczna część centrum miasta. Ogień nie oszczędził też ratusza.
Pomimo wojen i różnych zdarzeń na przestrzeni wieków, do dziś zachowała się spora ilość zabytków, które koniecznie trzeba zwiedzić. Najciekawsze to:
• Pałac Biskupów Krakowskich
• Katedra Wniebowzięcia NMP
• Kościół Świętej Trójcy
• Rynek o założeniu średniowiecznym
Zwiedzając miasto, polecamy wybrać się czerwonym szlakiem miejskim – to bardzo interesująca trasa pokazująca ciekawe zakątki Kielc. Do wyboru są też szlaki spacerowe (niebieski – na Stadion Leśny, czy też żółty – wokół miasta).